21.4 C

La Liga: Μοιραίος ο Γκερέρο για Λεγανές, θέαμα και γκολ στο Σεβίλλη – Βιγιαρεάλ

Ο χρόνος στέρεψε για τη Λεγανές που πλέον αρχίζει να πακετάρει τα πράγματα της για τη Segunda Division. Οι «πεπινέρος» ήταν ελαφρώς καλύτεροι απέναντι στη Γρανάδα, όμως και πάλι δεν βρήκαν δίχτυα (0-0) και η κλεψύδρα αδειάζει.

Μοιραίος ήταν ο πρώην επιθετικός του Ολυμπιακού, Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο. Στο 63′ ο Ασαλέ ανατράπηκε από τον Νέβα, ο Ισπανός φορ ανέλαβε την εκτέλεση πέναλτι, αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Λίγα λεπτά αργότερα έστειλε την μπάλα άουτ στην τρίτη μεγάλη ευκαιρία των Μαδριλένων στο ματς.

Σούπερ παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο «Θεράμικα» ανάμεσα σε Βιγιαρεάλ και Σεβίλλη (2-2), με τον έναν βαθμό να αφήνει ικανοποιημένες και τις δύο ομάδες στη μάχη που δίνουν για το επόμενο Europa και Champions League αντίστοιχα.

Η Βιγιαρεάλ προηγήθηκε στο 18′ με τον Αλκάθερ, ωστόσο η Σεβίλλη ισοφάρισε με τον Εσκουδέρο στο 39′. Ο Πάου Τόρες με κεφαλιά στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους έγραψε το 2-1 για το κίτρινο υποβρύχιο, ενώ η ομάδα του Λοπετέγκι άρπαξε τον βαθμό στο 63′ με το ωραίο γκολ του Μουνίρ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 31ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Δευτέρα 22/6

Βιγιαρεάλ – Σεβίλλη 2-2 (18′ Αλκάθερ, 45+4′ Πάου Τόρες / 39′ Εσκουδέρο, 63′ Μουνίρ)

Λεγανές – Γρανάδα 0-0