20.8 C

La Liga: Πάρτι κορυφής η Βαλένθια, συνεχίζει αήττητη η Μαγιόρκα

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον ασταμάτητο Σολέρ η Βαλένθια του Χοσέ Μπορδαλάς πρόσθεσε ακόμη ένα τρίποντο στο σακούλι των 3 πρώτων αγωνιστικών στη La Liga και παρέα με την Μαγιόρκα οδηγούν προσωρινά την κούρσα της φετινής σεζόν στην Ισπανία.

Οι «νυχτερίδες» δεν αντιμετώπισαν δυσκολίες απέναντι στην Αλαβές, την οποία και φιλοδώρησαν με 3 τέρματα στο “Μεστάγια” σε ένα ματς που θυμήθηκε τα -όχι και τόσο- παλιά, όταν και την περίοδο 2015-16 εκκινούσε τη σεζόν όντας αήττητη στις πρώτες 3 αγωνιστικές.

Το 1-0 έγινε μόλις στο 3ο λεπτό με κοντινή προβολή του Βας μετά από έξοχη σέντρα του Τσερίσεφ. οι γηπεδούχοι ξεκαθάρισαν την κατάσταση και το τρίποντο από το ημίχρονο, με τον Σολέρ να πετυχαίνει το γκολ της αγωνιστικής με εναέριο τακουνάκι γράφοντας το 2-0.

Το τελικό 3-ο διαμόρφωσε ο Γκουέντες στην επανάληψη (60′).

Στο άλλο ματς της χθεσινής βραδιάς η Μαγιόρκα συνέχισε τις υψηλές φετινές της πτήσεις, κάνοντας τα απολύτως απαραίτητα απέναντι στην Εσπανιόλ. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρηση πέτυχε ο Ροντρίγκες στο 27′ με τους «Νησιώτες» να σκαρφαλώνουν στην πρώτη θέση με 2 νίκες και 1 ισοπαλία έπειτα από τις 3 πρώτες στροφές στο πρωτάθλημα.