18.4 C

La Liga: Πιέζει για Europa η Αθλέτικ, η Χετάφε παραπαίει

Απομένουν λίγες αγωνιστικές για την ολοκλήρωση της La Liga, ωστόσο η Αθλέτικ επιχειρεί την τελική της αντεπίθεση με στόχο να αρπάξει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο που θα έχει «καβάτζα» αν τυχόν δεν πάρει το τρόπαιο στον τελικό του Κυπέλλου.

Οι Βάσκοι επικράτησαν με 1-0 της Μπέτις βάζοντας το γκολ της νίκης νωρίς και διώχνοντας από πάνω το άγχος τους. Στο 7′ ο Κόρδοβα έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Ινίγο Μαρτίνεθ με τακουνάκι νίκησε τον Ρόμπλες για το τελικό 1-0 που φέρνει την Αθλέτικ στο -5 από την 7η Βιγιαρεάλ.

Η Χετάφε παρέμεινε για τρίτο σερί παιχνίδι μετά την επανέναρξη χωρίς νίκη και πλέον κινδυνεύει η θέση της ακόμα και για την επτάδα, από εκεί που έβλεπε την τέταρτη θέση.

Ο Ετέμπο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του στο 30′, ωστόσο στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους ο Τσάρλες ισοφάρισε σε 1-1 για την Έιμπαρ που απέσπασε σημαντικό βαθμό στο «Κολισέουμ Αλφόνσο Πέρεθ».

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 30ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 19/6

Γρανάδα – Βιγιαρεάλ 0-1 (11′ Ζεράρ Μορένο)

Μαγιόρκα – Λεγανές 1-1 (9′ Σάλβα Σεβίγια / 87′ Όσκαρ Ροντρίγκεθ)

Σεβίλλη – Μπαρτσελόνα 0-0

Σάββατο 20/6

Εσπανιόλ – Λεβάντε 1-3 (28′ Νταβίντ Λόπεθ / 14′ Μαγιοράλ, 67′ Μπάρντι, 87′ αυτ. Πεδρόσα)

Μπιλμπάο – Μπέτις 1-0 (7′ Ινίγο Μαρτίνεθ)

Χετάφε – Έιμπαρ 1-1 (30′ Ετέμπο / 45+6′ Τσάρλες)

Ατλέτικο Μαδρίτης – Βαγιαδολίδ (23:00)