14.3 C

La Liga: Στην τετράδα η Σοσιεδάδ, στη Λεγανές το ντέρμπι ουραγών

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε η Ρεάλ Σοσιεδάδ που επιβλήθηκε της Οσασούνα με 4-3 στο «Ελ Σαντάρ» της Παμπλόνα. Οι Βάσκοι πήραν αρκετά εύκολα το τρίποντο, αφού βρέθηκαν να προηγούνται με 0-3 των γηπεδούχων με τα γκολ των Πόρτου, Ογιαρθάμπαλ και Έντεγκαρντ στα πρώτα 28 λεπτά. Ο Νορβηγός μέσος, μάλιστα, σημείωσε ένα καταπληκτικό γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο πρώτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου με τον Αριδάν και ξαναμπήκαν στο ματς στο 48′ με το γκολ του, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και τέταρτο τέρμα στο 79′ με τον Ίσακ από την πάσα του Έντεγκαρντ. Νωρίτερα είχε αποβληθεί ο Ρονκάλια για τους γηπεδούχους, οι οποίοι μείωσαν στο τελικό 3-4 με τον Άβιλα.

Στο ντέρμπι ουραγών της 18ης αγωνιστικής, η Λεγανές πήρε ένα τρίποντο ελπίδας κόντρα στην Εσπανιόλ στο «Μπουτάρκε» χάρη στα γκολ που σημείωσαν οι Μπρέιθγουεϊτ και Εν Νεσιρί στο 11′ και στο 54′ αντίστοιχα, με τους Καταλανούς να μένουν στον πάτο της βαθμολογίας με εννέα βαθμούς και πλέον δύσκολα να έχουν ελπίδες για παραμονή στην κατηγορία.