25.1 C

Λαμία – Άρης 1-0 (παρ.): Ο Σαράνοφ έστειλε τους Φθιώτες στα ημιτελικά του Κυπέλλου σε φινάλε-θρίλερ! (vid)

Σε επεισοδιακό ματς που τα είχε όλα η Λαμία έκανε την έκπληξη και πέταξε εκτός Κυπέλλου τους αυτόχειρες Κίτρινους που αστόχησαν σε δεύτερο πέναλτι στην τελευταία φάση του αγώνα με τον Σαράνοφ να «ντύνεται» ήρωας και να στέλνει τους Φθιώτες στα ημιτελικά!

Ψυχωμένη Λαμία υπέταξε στην παράταση τον Άρη και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου! Σε ένα επεισοδιακό ματς που τα είχε όλα και κρίθηκε στην παράταση οι Φθιώτες έκαναν την έκπληξη και πέταξαν εκτός Κυπέλλου τους προβληματικούς Θεσσαλονικείς που αστόχησαν σε δύο (!) πέναλτι με το τελευταίο στο 122ο λεπτό, με τον Σαράνοφ να κερδίζει τον Μπρούνο Γκάμα και τον Γκάνεα να στέλνει την μπάλα άουτ προ κενής εστίας στην επαναφορά!

Η ΑΠΟΚΡΟΥΣΗ-ΠΡΟΚΡΙΣΗΣ ΤΟΥ ΣΑΡΑΝΟΦ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΝΤΡΑΣΤ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ

Ο Τζανετόπουλος πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στην παράταση με κεφαλιά στη μοναδική φάση της ομάδας του από το 50′ και μετά.

ΤΟ «ΧΡΥΣΟ» ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΤΖΑΝΕΤΟΠΟΥΛΟΥ ΣΤΟ 117′

Πραγματικό θρίλερ στη Φθιώτιδα! Ο Άρης ως ιδανικός αυτόχειρας είχε τάσεις… αυτοκτονίας και έχασε μέσα από τα χέρια του μία πρόκριση που εντέλει κατέληξε στην ομάδα η οποία εκμεταλλεύτηκε πλήρως τον «σκληρό» νόμο του ποδοσφαίρου που λέει ότι όποιος χάνει τις ευκαιρίες, στο τέλος χάνει και τα πάντα.

Δεν προσφέρεται για καρδιακούς το φινάλε του αγώνα, με τον Άρη να μην βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα σε 300+ λεπτά αγώνα απέναντι στη Λαμία, που με τη σειρά της πέρασε για δεύτερη φορά μετά το 2019 στους «4» έχοντας ως μεγάλους πρωταγωνιστές τους Τζανετόπουλο και Σαράνοφ.

Κατάρα και τιμωρία για τους Θεσσαλονικείς, απίστευτη πρόκριση για την ομάδα του Γρηγορίου. Μένουν με τα παράπονα για τη φάση του Σαράνοφ (δεν φαίνεται καθαρά αν πρόλαβε την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή στη φάση του 64′) οι Κίτρινοι.

ΔΕΙΤΕ ΤΗ ΦΑΣΗ

Ο «καθρέπτης» του ματς

Ο αγώνας ξεκίνησε με έντονες μονομαχίες στο χώρο της μεσαίας γραμμής, πολλά λάθη και το στοιχείου του άγχος και της βιασύνης στις επιλογές των δύο ομάδων να κυριαρχεί. Ο Άρης θέλησε να πάρει από την αρχή τα ηνία του αγώνα και την μπάλα στα πόδια του, ωστόσο παρά το υπέρ του 65-35% στην κατοχή δεν μπόρεσε να δημιουργήσει πολλά ρήγματα στην άμυνα των Φθιωτών που κράτησαν με σχετική άνεση και τύχη το 0-0.

Και λέμε τύχη γιατί οι Κίτρινοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 16ο λεπτό, όταν ο Μπερτόγλιο κέρδισε ένα αμφισβητούμενο πέναλτι από τη μονομαχία του με τον Μπεχαράνο, σε μία φάση που ο Καραντώνης υπέδειξε αμέσως την άσπρη βούλα και οι γηπεδούχοι ακόμα φωνάζουν.

ΑΣΤΟΧΗΣΕ ΣΕ ΠΕΝΑΛΤΙ Ο ΚΑΜΑΡΑ

Ο Αμπουμπακάρ Καμαρά ανέλαβε την ευθύνη από τα 11 βήματα όμως είδε την μπάλα να φεύγει αρκετά έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Σαράνοφ συνεχίζοντας τη δυστοκία της ομάδας του, η οποία και κρατούσε από τις 23 Δεκεμβρίου και το 0-2 με τον ΟΦΗ για την ίδια διοργάνωση. Τότε ο άσος από τη Μαυριτανία είχε σκοράρει για να διαμορφώσει το τελικό σκορ, στο σήμερα όμως αστόχησε από την πιο πλεονεκτική θέση.

Στη συνέχεια του 45λεπτου η μοναδική αξιόλογη ευκαιρία άνηκε στους γηπεδούχους με τον Τάιρον να απειλεί την εστία του Σιαμπάνη με σουτ εντός της μεγάλης περιοχής και από πλάγια θέση, το οποίο απομάκρυνε αποτελεσματικά ο 22χρονος Έλληνας κίπερ. Μάλιστα σε αυτή τη φάση ο Βραζιλιάνος ένιωσε ένα τράβηγμα, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα την αναγκαστική αλλαγή του λίγο αργότερα, με τον Νούνιες να τον αντικαθιστά.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς πολλές συγκινήσεις, έναν Σάσα να παλεύει μόνος του στο κέντρο και τους Φθιώτες να διαμαρτύρονται μέσω των social media για τα «αίσχη», όπως τα χαρακτήρισε, του διαιτητή Καραντώνη.

ΤΑ… ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΕΣΩΣΑΝ ΤΟΥΣ ΦΘΙΩΤΕΣ

Στο δεύτερο μέρος τα πάντα επισκιάστηκαν από τη φάση του 64ου λεπτού. Τότε ήταν που ο Μαντσίνι μπήκε επικίνδυνα από την αριστερή πτέρυγα στη μεγάλη περιοχή της Λαμίας, με τον Τζανδάρη να στέλνει άθελά του την μπάλα προς το τέρμα της ομάδας του με τον Σαράνοφ να την «καπακώνει» πριν αυτή περάσει τη γραμμή τέρματος, σε μία πολύ οριακή φάση για την οποία δεν μπορείς να βγάλεις άκρη με «γυμνό» μάτι και χωρίς την χρήση της τεχνολογίας.

Η χείρα βοηθείας του Σαράνοφ έδωσε αυτοπεποίθηση στη Λαμία που πήρε μέτρα στο γήπεδο και, πέρα από τη φάση του Μπρούνο Γκάμα στο 77ο λεπτό με άστοχη προβολή από κοντά και με τον κίπερ των γηπεδούχων εξουδετερωμένο, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα στο υπόλοιπο της κανονικής διάρκειας, αλλά ούτε κατάφερε να γίνει απειλητική στην κόντρα επίθεση.

Το αποτέλεσμα; Τρίτη σερί «λευκή» ισοπαλία μεταξύ των δύο ομάδων και συνολικά 270 λεπτά επιθετικής δυστοκίας από δύο ομάδες που γενικότερα έχουν θέμα στο εύκολο γκολ. Το παιχνίδι μοιραία κατέληξε στην παράταση και το έξτρα 30λεπτο.

Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης ο Άρης είχε τον απόλυτο έλεγχο, έχασε δύο καλές ευκαιρίες με Γκάμα και Ματίγια, που προσπάθησε ανεπιτυχώς να κερδίσει τον Σαράνοφ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, το γκολ όμως εξακολουθούσε να αγνοείται, με τη Λαμία να αναζητά αποκλειστικά την κόντρα επίθεση δείχνοντας να έχει ξεμείνει από ανάσες.

Τελικά τα πάντα κρίθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, όπου τα είδαμε όλα! Ο Τζανετόπουλος πήδηξε ψηλότερα από όλους στη μοναδική φάση και μοναδικό κόρνερ σε διάστημα 70 λεπτών κι έστειλε τη Λαμία στα ημιτελικά, πετυχαίνοντας το πρώτο τέρμα στις τελευταίες τρεις αναμετρήσεις των δύο ομάδων από την προηγούμενη Πέμπτη μέχρι σήμερα.

Ο Άρης και πάλι είχε δύο τεράστιες ευκαιρίες για να φύγει με την πολυπόθητη πρόκριση από το ΔΑΚ Λαμίας, όμως η μοίρα επέλεξε τους γηπεδούχους! Αρχικά ο Ιτούρμπε αστόχησε σε τετ α τετ με τον εκπληκτικό Σαράνοφ που λίγο αργότερα είπε «όχι» και στον Γκάμα από το σημείο του πέναλτι.

Ο Πορτογάλος που είχε περάσει ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο δεν κατάφερε να κερδίσει τον κίπερ των Φθιωτών και στην εξέλιξη της φάσης ο Γκάνεα αστόχησε όντας μόνος του με την εστία!

Τελικό σκορ 1-0 με αρκετή ένταση ελέω των αποφάσεων του Καραντώνη (ο Άρης ζήτησε την επανάληψη της εκτέλεσης αλλά το VAR δεν είδε παράβαση από τον Σαράνοφ), αποθέωση από τη μία πλευρά (Λαμία) και κλάματα από την άλλη (Άρης).

ΛΑΜΙΑ – ΑΡΗΣ 1-0 (παρ.)

Σκόρερ: 118′ Τζανετόπουλος

Διαιτητής: Καραντώνης

Γήπεδο: Αθανάσιος Διάκος

ΛΑΜΙΑ (Γρηγορίου): Σαράνοφ, Προβυδάκης, Τζανετόπουλος, Αντέντζο, Σαραμαντάς (85’ Μαρτίνεθ). Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Μπανγκουρά, Τάιρον (31’  Νούνιες), Ρόμανιτς (106’ Τσούκαλος), Καραμάνος (78’ Αραμπούλι).

ΑΡΗΣ (Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Σάσα, Εντιαγέ (93’ Ματίγια), Ματέο Γκαρσία (75’ Γκάμα), Μπερτόγλιο (66’ Ιτούρμπε), Μαντσίνι (109’ Μάνος), Καμαρά.