16.6 C

Λαμία – Άρης 2-2: Ο Αραβίδης έκανε τα πάντα, αλλά δεν ήταν αρκετό

Οριστικά στα πλέι άουτ θα βρίσκεται η Λαμία που έμεινε στο 2-2 με τον Άρη εντός έδρας. Η ομάδα της Φθιώτιδας είδε τον Χρήστο Αραβίδη να πραγματοποιεί ιδανικό ντεμπούτο και να πετυχαίνει δύο γκολ για την ομάδα του, ωστόσο οι Κίτρινοι βρήκαν απάντηση

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι κέρδισαν πέναλτι στο 14′, με τον Καραμάνο να πέφτει από μαρκάρισμα του Βέλεθ. Ο Βασιλόγιαννης ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Κουέστα επενέβη για να έρθει τελικά οχτώ λεπτά αργότερα ο Αραβίδης με γυριστό να γράψει το 1-0 στο ντεμπούτο του.

Η μεσοεπιθετική τριπλέτα του Άρη δε βρέθηκε σε καλή ημέρα με αποτέλεσμα η ομάδα του Άκη Μάντζιου να βραχυκυκλώσει την επίθεση των φιλοξενούμενων σε όλο το πρώτο μέρος.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους (48′), ο Αραβίδης πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, από στημένη φάση. Αφύλαχτος πήρε την κεφαλιά πάσα του Νιάς και έγραψε το 2-0.

Ωστόσο, ο Άρης απάντησε με δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά. Στο 52′ ο Λάρσον με εξαιρετικό σουτ νίκησε τον Θεοδωρόπουλο, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ιντέγε από κοντά ισοφάρισε στο τελικό 2-2 και… κλείδωσε την παρουσία του Άρη στα πλέι οφ, αφήνοντας τη Λαμία στα κρύα του λουτρού.

Λαμία (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Σκόνδρας, Βύντρα, Αντέτζο, Βάντερσον, Δημούτσος, Νιασέ, Καραμάνος (79’ Μπουλούλης), Βασιλόγιαννης (85’ Μπιανκόνι), Ρόμανιτς (63’ Σάλιακας), Αραβίδης.

Άρης (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Βέλεθ, Δεληζήσης, Κόρχουτ, Ροζ, Ματίγια, Σάσα, Φετφατζίδης (79’ Μαντσίνι), Γκάμα (90+1’ Μαρτίνες), Λάρσον (88’ Ντουρμισάι), Ιντέγε.