12.9 C

Λαμία-Ατρόμητος 2-2: Το γκολ της χρονιάς από τον Βέλλιο (vid)

Δύσκολα έβαλε η Λαμία στον Ατρόμητο στη δεύτερη αγωνιστική της Super League 1. Σε έναν αγώνα-κόσμημα για το ελληνικό ποδόσφαιρο καμία από τις δύο ομάδες δε κατάφερε να πάρει τη νίκη, αν και θα άξιζαν από τρεις βαθμούς και οι δυο για το θέαμα που χάρισαν.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και πέτυχαν το πρώτο γκολ πολύ νωρίς από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σάλιακα στο 11′. Ο τερματοφύλακας του Ατρόμητου, Θεοδωράκης, ακούμπησε την μπάλα αλλά την έστειλε απλώς δοκάρι και μέσα. Η ομάδα της Φθιώτιδας συνέχισε την πίεση και είχε μία πολύ καλή ευκαιρία με τον Αντζέτζο να μη καταφέρνει να διπλασιάσει τα τέρματά της. Παρόλο που η Λαμία ήταν ανώτερη στη συνέχεια, ο Ατρόμητος ισοφάρισε με άπιαστη κεφαλιά του Γούτα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ούμπιδες δέκα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, το οποίο έληξε 1-1.

Στην επανάληψη το παιχνίδι έχασε σε μεγάλο βαθμό το ρυθμό του με τον Ατρόμητο να έχει πια την κατοχή. Η πρώτη καλή στιγμή άργησε να έρθει και εν τέλει έγινε στο 62′ με κεφαλιά του Ρισβάνη. Τις ελπίδες των φιλοξενούμενων για την πρώτη νίκη στη σεζόν ανέκοψε το καθαρό πέναλτι που κέρδισε ο Ρόμανιτς, αφού σε τετ α τετ ανετράπη από τον Θεοδωράκη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τουράν που σούταρε δυνατά χαμηλά και έβαλε την ομάδα του μπροστά με 2-1.

Ο Ατρόμητος δεν το έβαλε κάτω και ο Βέλλιος στο 79′ σημείωσε κινηματογραφικό γκολ με ανάποδο ψαλίδι. Ο Βέλλιος κούνησε ξανά τα δίχτυα της Λαμίας στη συνέχεια αλλά δεν έγινε το 3-2 καθώς το VAR έδειξε ότι βρισκόταν σε θέση οφσάιτ. Έτσι οι Περιστεριώτες δε πήραν τη νίκη αλλά θα έχουν σίγουρα να θυμούνται το απίστευτο γκολ που τους χάρισε την ισοπαλία και τον ένα βαθμό.

Λαμία (Σωτήρης Αντωνίου): Βελλίδης, Αντέτζο, Βασιλόγιαννης (46′ Τουράμ), Πλιάτσικας, Καραμάνος (86′ Σκόνδρας), Μπεχαράνο, Ρόμανιτς (90+2′ Τσούκαλος), Δημούτσος, Βύντρα, Βάντερσον, Σάλιακας

Ατρόμητος (Γιάννης Αναστασίου): Θεοδωράκης, Γούρας, Χαρίσης, Ούμπιδες (69′ Ανδρούτσος), Μάντσον, Νάτσο, Ενσικουλού (69′ Βέλλιος), Μανούσος, Κατράνης, Ρισβάνης, Ρόσα

Δείτε τον Βέλλιο να σημειώνει το γκολ της χρονιάς και ένα από τα καλύτερα που έχουμε δει στην Ευρώπη μέσα στο 2019: