12 C

Λαμία – Εθνικός Άχνας 2-2: Έβγαλε ενέργεια και είχε διάθεση στο πρώτο φιλικό

Πολύ καλή εικόνα εμφάνισε στο πρώτο της φιλικό παιχνίδι η Λαμία στο «Αθανάσιος Διάκος», καθώς έμεινε στην ισοπαλία (2-2) με τον Εθνικό Άχνας.

Ο Μιχάλης Γρηγορίου ξεκίνησε στη βασική ενδεκάδα τέσσερα από τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα και συγκεκριμένα τους Σαράνοφ, Γκέντσογλου, Ελευθεριάδη και Μανούσο. Η Λαμία άνοιξε το σκορ στο 2′ με την κεφαλιά του Τζανετόπουλου μετά από την εκτέλεση κόρνερ του Τιρόνε, με τους Κύπριους να απαντούν 11 λεπτά αργότερα με τον Ελία.

Ο Μανούσος άνοιξε λογαριασμό – έστω και σε ανεπίσημο ματς – με τη νέα του ομάδα, καθώς με πλασέ στο 35′ μετά την κάθετη του Γκέντσογλου έκανε το 2-1. Το τελικό 2-2 διαμορφώθηκε από το πρώτο μέρος, καθώς οι Κύπριοι ισοφάρισαν με τον Ζάκπα.

Ο ρυθμός όπως αναμενόταν έπεσε στο δεύτερο μέρος, με τον Γρηγορίου πάντως να βλέπει κι άλλα μεταγραφικά αποκτήματα της ομάδας του. Δόθηκε χρόνο συμμετοχής στους Μανουσάκη, Μαζουλουξή που ήρθαν από τον Εργοτέλη, αλλά και στον Κοσταρικανό Νούνιες από τον οποίο περιμένουν πολλά στην ομάδα της Φθιώτιδας.

Λαμία (Γρηγορίου): Σαράνοφ, Σκόνδρας, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Ορτέγκα, Γκούγκα, Γκέντσογλου, Τιρόνε, Ελευθεριάδης, Ρόμανιτς, Μανούσος

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Γκαραβέλης, Προβυδάκης, Βύντρα, Μαζουλουξής, Σαραμαντάς, Τρούμπουλος, Γκούγκα (65′ Μαργαρίτης), Νούνιες, Καραμάνος, Μανουσάκης, Τσούκαλος (85′ Νικολόπουλος)