20.9 C

Λαμία – Παναιτωλικός 2-2: Ο Βαρόνε «ξέρανε» τους Φθιώτες στις καθυστερήσεις (vid)

Ούτε τώρα νίκη για τη Λαμία. Σε ένα τρομερό φινάλε στην Φθιώτιδα ο Παναιτωλικός κατάφερε να βρει απάντηση στο τέρμα του Νούνιες και με τον Βαρόνε στις καθυστερήσεις «έκλεψε» τον βαθμό της ισοπαλίας, αφήνοντας για τέταρτο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου.

Η Λαμία, αν και ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της, που σε δύο περιπτώσεις ισοφαρίστηκε από τον πολύ καλά στημένο Παναιτωλικό του Γιάννη Αναστασίου.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να πάρουν γρήγορο προβάδισμα στο ματς, χάρη σε κεφαλιά του αμαρκάριστου Μαζουλουξή μετά από κόρνερ του Τιρόνε στο 10ο λεπτό.

Από εκεί και πέρα ο Παναιτωλικός κέρδισε μέτρα και βρήκε σχετικά άμεσα την ισοφάριση χάρη στο ασύλληπτο σουτ του Ντουάρτε, που αιφνιδίασε με τον «κεραυνό» του τον Σαράνοφ και έγραψε το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Γρηγορίου έψαξαν το δεύτερο γκολ και κατάφεραν να το βρουν μέσα από μία στημένη φάση με πρωταγωνιστή τον Νούνιες σε φάση διαρκείας. Έξαλλοι πανηγυρισμοί στο «ΔΑΚ Λαμίας», αλλά κανένας δεν μπορούσε να προβλέψει τι θα ακολουθήσει.

Συγκεκριμένα ο Βαρόνε έβαλε καίρια το πόδι του στην εκτέλεση φάουλ Μπαρμπόζα από τα αριστερά και έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Σαράνοφ για το τελικό 2-2, λίγο πριν το ρολόι «αγγίξει» το 90ο λεπτό.

Λαμία – Παναιτωλικός: 2-2
Γήπεδο: ΔΑΚ Λαμίας
Διαιτητής: Σιδηρόπουλος

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Μαζουλουξής, Βύντρα, Αντέτζο, Ανχελ Μαρτίνεθ, Τρούμπουλος (58’ Γκόλεμιτς), Νούνιες, Μανουσάκης (57’ Προβυδάκης), Ρόμανιτς (81’ Τσούκαλος), Τιρόνε (74’ Σαραμαντάς), Μανούσος (74’ Αραμπούλι).

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ροντρίγκες, Λούι (82’ Μόρσεϊ), Βργκος, Κορνέλιους (87’ Μπαρμπόσα), Χουχούμης, Τσιγγάρας, Φλόρες (83’ Καρέλης), Βαρόνε, Ντίας (90+3’ Αντούνιες), Ντουάρτε, Βέργος (90+4’ Μπελεβώνης).