24.6 C

Λαμία – Παναθηναϊκός 0-2: Ο Καρλίτος ξόρκισε την κατάρα

Τρεις αναμετρήσεις είχε δώσει στην ιστορία του στο «Αθανάσιος Διάκος» και δεν έφυγε ούτε μία φορά νικητής. Όλα άλλαξαν το βράδυ του Σαββάτου (31/1), όταν για πρώτη φορά ο Παναθηναϊκός πήρε το τρίποντο στην έδρα της ουραγού Λαμίας και μάλιστα πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα (0-2)!

Ο Καρλίτος ήταν εκείνος που έδειξε πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και απλοποίησε εξ αρχής τα πράγματα για τον Παναθηναϊκό. O Χατζηγιοβάνης εκτέλεσε κόρνερ στο 8′, ο Καρλίτος πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και έγραψε το 0-1.

Κομβική στην αναμέτρηση ήταν η στιγμή του 17ου λεπτού, όταν ο Μπεχαράνο εκτέλεσε φάουλ και ο Κουρμπέλης βρήκε την μπάλα με το χέρι. Ο Παπαδόπουλος είδε τη φάση και έδωσε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Ρόμανιτς, αλλά ο Διούδης μπλόκαρε την μπάλα και άρχισε να δίνει ψυχολογία στην ομάδα του.

Η ομάδα του Μπόλονι συνέχισε να απειλεί από αέρος και θα μπορούσε να βρει δεύτερο τέρμα από το πρώτο μέρος, αλλά τελικά περίμενε να συμπληρωθεί μία ώρα αγώνα. Με ωραία κυκλοφορία μπάλας, η μπάλα έφτασε στον Χατζηγιοβάνη που σούταρε, ο Θεοδωρόπουλος απέκρουσε σε πρώτο χρόνο, αλλά ο Καρλίτος χώθηκε στη φάση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό σκορ που έδωσε μεγάλη ανάσα στον Παναθηναϊκό.

Το τριφύλλι θα μπορούσε να πετύχει κι άλλα τέρματα και ειδικά στις καθυστερήσεις, την ώρα που η Λαμία παρέμεινε χωρίς νίκη και έδειξε πως βρίσκεται σε πολύ κακή κατάσταση.

ΛΑΜΙΑ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 0-2

Γήπεδο: Αθανάσιος Διάκος

Σκόρερ: 8′, 60′ Καρλίτος

Διαιτητής: Παπαδόπουλος

Κίτρινες: Μπουλούλης / Σένκεφελντ, Σάντσες, Κουρμπέλης

Λαμία (Τεννές): Θεοδωρόπουλος, Σκόνδρας, Ασίγκμπα (46′ Βιγιάλμπα), Αντέτζο, Βύντρα, Μπαχανάκ, Μπεχαράνο, Μπουλούλης (86′ Σαραμαντάς), Ντέλετιτς, Καραμάνος (29′ λ. τρ. Αραμπούλι / 86′ λ.τρ. Τσούκαλος), Ρόμανιτς (74′ Μπιανκόνι).

Παναθηναϊκός (Μπόλονι): Διούδης, Σάντσες, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Ζαγαρίτης, Κουρμπέλης, Μαουρίσιο, Σαβιέρ (88′ Βιγιαφάνιες), Χατζηγιοβάνης (77′ Μολό), Μακέντα (82′ Αλεξανδρόπουλος), Καρλίτος (88′ Καμπετσής).