12.9 C

Λαμία-Πανιώνιος 1-1: Παλικαρίσιος βαθμός για τους «κυανέρυθρους»

Ισόπαλοι στη Λαμία αναδείχτηκαν η τοπική ομάδα και ο Πανιώνιος, ο οποίος κατάφερε στις καθυστερήσεις να διαμορφώσει το τελικό 1-1. Χωρίς νίκη η ομάδα του Αντωνίου, παραμένει υπό του μηδενός εκείνη του Παπαβασιλείου (-2).

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης έως τουλάχιστον το 10′. Έκτοτε η Λαμία ξύπνησε και με τον Ρόμανιτς κυρίως έκανε αισθητή την παρουσία της στα αντίπαλα καρέ. Αρχικά με ένα σουτ του Καραμάνου στην αντεπίθεση στο 12′ και έπειτα με μία κεφαλιά του Δημούτσου στο 23′. Αμφότερες οι προσπάθειες, όμως, ήταν αδύναμες και μπλοκαρίστηκαν εύκολα από τον Κότνικ.

Από το 30ο περίπου λεπτό οι «κυανέρυθροι» ανέβασαν ρυθμό και επιχείρησαν να απειλήσουν ως επί το πλείστον με ορισμένες σέντρες από τα δύο άκρα. Πρώτος ο Τσιλούλης και δεύτερος ο Αραμπούλι ήταν οι αποδέκτες αυτών, αλλά δεν μπόρεσαν σε καμία από τις αξιόλογες φάσεις που ενεπλάκησαν να παραβιάσουν την αντίπαλη εστία.

Με την εικόνα του ματς συνολικά να μην είναι ιδιαίτερα ποιοτική οι αντίπαλοι οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια. Το ίδιο κακό ήταν το θέαμα και στο ξεκίνημα της επανάληψης. Ωστόσο, παρά το γεγονός αυτό οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να προηγηθούν με τον Μπεχαράνο στο 69′. Ο παίκτης του Αντωνίου δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, φαινομενικά εύκολη υπόθεση για τον Κότνικ, ο οποίος, όμως, δεν αντέδρασε σωστά και είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

Ο Σασί στο 75′ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, όμως, ορθά το εξαιρετικό του γκολ ακυρώθηκε, μιας και στην αρχή της φάσης ο Δημούτσος είχε βρει τη μπάλα με το χέρι. Και εκεί που όλα έδειχναν νίκη επιτέλους για τους Φθιωτούς ο Πανιώνιος κατάφερε στο 92′ να ισοφαρίσει όταν έπειτα από σέντρα του Σαραμαντά ο Αραμπούλι σημάδεψε σωστά και χάρισε τον πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του.

Διαιτητής: Τσαγκαράκης

Κίτρινες: 24′ Μπεχαράνο, 36′ Πλιάτσικας/ 55′ Ευαγγέλου, 71′ Μανιάτης

Λαμία (Αντωνίου): Βελλίδης, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Βύντρα (60′ Σασί), Βάντερσον, Σάλιακας, Δημούτσος, Μπεχαράνο, Ρόμανιτς (85′ Σκόνδρας), Καραμάνος, Τουράμ (70′ Βασιλόγιαννης)

Πανιώνιος (Παπαβασιλείου): Κότνικ, Ρέντζας, Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Μαξίμοβιτς, Τσιλούλης, Καμαρά (46′ Παπανικολάου), Αρτσε (67′ Μανιάτης), Αραμπούλι