24.6 C

Λαμία – ΠΑΟΚ 0-2: Εύκολο «διπλό» με τα… δεύτερα

Χωρίς αντίσταση! Ο ΠΑΟΚ σε ρυθμούς… προπόνησης επιβλήθηκε με 2-0 της Λαμίας στο «Αθανάσιος Διάκος» και στρέφει την προσοχή του στο ματς της Κύπρου με την Ομόνοια.

Ο Πάμπλο Γκαρσία προχώρησε σε πολλές αλλαγές στη βασική του ενδεκάδα και οι αναπληρωματικοί τον δικαίωσαν απέναντι στην ομάδα του Μπάμπη Τεννέ που δεν έκανε αισθητή την παρουσία της στα καρέ του Πασχαλάκη.

Στην πρώτη τους τελική προσπάθεια οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα και η υπόθεση-τρίποντο απλοποιήθηκε. Στο 12ο λεπτό ο Μπαχανάκ με τον Ασίγκμπα τράκαραν, ο Ουαγκέ επωφελήθηκε και χωρίς πίεση γύρισε στον αμαρκάριστο Τζόλη στο ύψος του πέναλτι, με τον νεαρό μεσοεπιθετικό να βρίσκει δίχτυα για το 0-1.

Μόνο με την κεφαλιά του Τσούκαλου (25′) η Λαμία φάνηκε απειλητική στο πρώτο μέρος, την ώρα που ο ΠΑΟΚ είχε ευκαιρία και για δεύτερο γκολ με τον Μουργκ τρία λεπτά αργότερα.

Σημειώνεται πως οι γηπεδούχοι ζήτησαν δικαιολογημένα την αποβολή του Τζόλη με απευθείας κόκκινη κάρτα για εκτός φάσης χτύπημα στον Σκόνδρα, ωστόσο ο Μανούχος έδειξε από μία κίτρινη στον κάθε ποδοσφαιριστή για διαπληκτισμό.

Ο Μουργκ έδωσε έτοιμο γκολ στο 54′ στον Τζόλη, ωστόσο ο ταλαντούχος επιθετικός από τη μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα πολύ ψηλά άουτ. Το τελικό αποτέλεσμα κλείδωσε ο Αντελίνο Βιεϊρίνια.

Ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός που έγινε… σίριαλ το καλοκαίρι, πέρασε στο ματς στο 60′ και τέσσερα λεπτά αργότερα με τρομερή εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

ΛΑΜΙΑ – ΠΑΟΚ 0-2

Γήπεδο: Αθανάσιος Διάκος

Σκόρερ: 12′ Τζόλης, 64′ Βιεϊρίνια

Διαιτητής: Μανούχος

Κίτρινες: Μπεχαράνο, Σκόνδρας / Ίνγκασον, Τζόλης

Λαμία (Τεννές): Επασί, Σκόνδρας (62′ Βασιλακάκης), Ασίγκμπα (45+1′ Τζανετόπουλος), Αντέτζο, Μπαχανάκ (46′ Σαραμαντάς), Μπουλούλης, Μπεχαράνο, Ντέλετιτς, Τσούκαλος (62′ Αραμπούλι), Ρόμανιτς (53′ Βασιλόγιαννης), Καραμάνος.

ΠΑΟΚ (Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ουαγκέ, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Περέιρα, Αουγκούστο, Ελ Καντουρί (71′ Σβαμπ), Νινούα (81′ Τσιγγάρας), Μουργκ (60′ Α. Ζίφκοβιτς), Τζόλης (60′ Βιεϊρίνια), Σφιντέρσκι (81′ Τσόλακ).