19.7 C

Λαμία – ΠΑΟΚ 1-1: Έβγαλε την αγγαρεία, προκρίθηκε στους «4»

Η Λαμία ισοφάρισε σε 1-1 με γκολ του Τζέιμς, ωστόσο ο ΠΑΟΚ, έχοντας το προβάδισμα από το πρώτο παιχνίδι (5-2), έφυγε από το «Αθανάσιος Διάκος» με το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Η Λαμία παρατάχθηκε αποδεκατισμένη απέναντι στον Δικέφαλο, με τον Μιχάλη Γρηγορίου κάνει rotation και να αφήνει 14 ποδοσφαιριστές εκτός, με σκοπό να δώσει «ανάσες» σε βασικούς παίκτες ενόψει και της αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη (7/3, 15:00).

Το ματς με τους Ερυθρολεύκους είναι… ζωτικής σημασίας, καθώς η ομάδα της Φθιώτιδας δίνει «μάχη» για τη σωτηρία της και θέλει να προσπεράσει τον ΟΦΗ, ο οποίος είναι 11ος στην κατάταξη και έχει επίσης, 19 βαθμούς.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ Ο ΠΙΤΙ, «ΚΡΑΤΗΣΕ» Ο ΠΑΣΧΑΛΑΚΗΣ

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, η Λαμία έδειξε διάθεση να παλέψει το παιχνίδι και πίεσε τον ΠΑΟΚ ψάχνοντας ένα γκολ, που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι, με τον Πίτι να είναι ιδιαίτερα κινητικός.

Ωστόσο ο Δικέφαλος, προειδοποίησε στο 9′ με τον Σβιντέρσκι, για να έρθει πέντε λεπτά αργότερα ο Νινούα και να γράψει το 0-1, έπειτα από ασίστ του Καγκάβα.

Παρά το γρήγορο τέρμα των φιλοξενούμενων, η ομάδα της Φθιώτιδας δεν απογοητεύτηκε, αλλά συνέχισε να πιέζει τους παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία, για να αναγκάσει στο 17′ τον Πασχαλάκη σε διπλή επέμβαση.

Συγκεκριμένα, ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ απέκρουσε αρχικά μακρινό σουτ του Πίτι, ενώ στη συνέχεια ούτε ο Βασιλάκης κατάφερε να τον νικήσει και να ισοφαρίσει για τους γηπεδούχους, οι οποίοι κυνηγούν το σκορ από την αρχή της αναμέτρησης.

Η Λαμία παρέμεινε ψηλά, ωστόσο ο ΠΑΟΚ φλέρταρε στο 45′ με το 0-2, όταν ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι για φάουλ του Τζέιμς στον Σβιντέρσκι, ο οποίος στην προσπάθειά του να «κόψει» τον Πολωνό επιθετικό, έβαλε το σώμα του αντικανονικά, ρίχνοντας τον 24χρονο.

Ο Σβαμπ ανέλαβε να εκτελέσει από την άσπρη βούλα, με τον Θεοδωρόπουλο να αποκρούει σωτήρια, ενώ στη συνέχεια ο Μουργκ με δύναμη έστειλε την μπάλα άουτ.

ΔΟΚΑΡΙ Ο ΠΑΟΚ, ΓΚΟΛ Ο ΤΖΕΙΜΣ

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε ούτε στο φινάλε του πρώτο ημιχρόνου, ούτε στην έναρξη του δεύτερου να διευρύνει το προβάδισμα, με τον Μιχαηλίδη αυτή τη φορά να παίρνει την κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Ινσούα, αλλά η μπάλα να σταματάει στο δοκάρι στο 46ο λεπτό.

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Τζέιμς «εξιλεώθηκε» για το πέναλτι που παραχώρησε, με τον 27χρονο Καναδό αμυντικό να φέρνει το ματς στα ίσα στο 52′. Ο Πίτι εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και ο Τζέιμς από κοντά με το κεφάλι έγραψε το 1-1.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε με τον Δικέφαλο να έχει την κατοχή της μπάλας και να απειλεί στο 87′ με τον Λάμπρου, ο οποίος όμως αστόχησε και δεν ανησύχησε τον Θεοδωρόπουλο, με το σκορ να μένει στο 1-1 και τον ΠΑΟΚ φεύγει από τη Λαμία με την πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου.