15.7 C

Λαμία – Βόλος 1-1: Γράπωσε βαθμό με πέναλτι του Ντέλετιτς

Στο 1-1 έμειναν η Λαμία με τον Βόλο, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες στη δεύτερη αγωνιστική των πλέι άουτ, με την ομάδα της Μαγνησίας να προηγείται, με γκολ του Κρητικού και τρία λεπτά αργότερα, ο Ντέλετιτς να ισοφαρίζει από την άσπρη Βούλα για τους Θεσσαλούς

Η Λαμία, η οποία ξεκίνησε με νίκη το μίνι πρωτάθλημα απέναντι στον Παναιτωλικό (0-3), δεν συνέχισε με τον ίδιο ζήλο κόντρα στον Βόλο, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να ξεφύγει κι άλλο από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη με ένα τρίποντο θα εξασφάλιζαν και μαθηματικά την παραμονή τους.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Βόλος μπήκε καλύτερα στο ματς, κράτησε την μπάλα και προσπάθησε να βρει γρήγορα ένα γκολ. Η πίεση της ομάδας του Άνχελ Λόπεθ απέδωσε με τον Μπουένο να απειλεί στο 14′, με την μπάλα ωστόσο, να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Επασί.

Χωρίς ουσιαστικές φάσεις συνεχίστηκε το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να επιδίδονται σε αρκετά λάθη και να δυσκολεύονται να απειλήσουν με αξιώσεις, με την κατάσταση αυτή να διατηρείται και στο δεύτερο μέρος.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ο Βόλος άρχισε να ασκεί έντονο πρέσινγκ, με τον Μαρτίνες να προειδοποιεί τη Λαμία στο 81′, σουτάροντας λίγο έξω από την εστία του Επασί. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Βόλος βρήκε το γκολ που έψαχνε με τον Κρητικό.

Έπειτα από ωραία συνεργασία του Νίνη με τον Φεράρι, ο τελευταίος έκανε τη σέντρα και ο Κρητικός στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, σούταρε και έγραψε το 0-1 στο 85′.

Μόλις δύο λεπτά κράτησε η χαρά του Βόλου, καθώς στο 87′ η Λαμία κέρδισε πέναλτι, μετά από ανατροπή του Καραμάνου από τον Μήτογλου. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντέλετιτς, ο οποίος ευστόχησε από τα 11 βήματα και έσωσε την ομάδα του από την ήττα.

ΛΑΜΙΑ – ΒΟΛΟΣ: 1-1

Γήπεδο: Αθανάσιος Διάκος

Διαιτητής: Φωτιάς

Γκολ: 88′ πεν. Ντέλετιτς / 85′ Κρητικός

Κίτρινες  Αντέτζο, Μπεχαράνο

Λαμία (Γρηγορίου): Επασί, Σκόνδρας, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Ορτέγκα, Τζανδάρης, Μπεχαράνο, Ντέλετιτς, Βασιλακάκης, Ρόμανιτς, Καραμάνος.

Βόλος (Λόπεθ): Γκαραβέλης, Τέκιο, Μήτογλου, Γκρίλο, Φεράρι, Μπαρτόλο, Τσοκάνης, Σάντος, Νίνης, Μπουένο, Δουβίκας.