17.6 C

Λάρισα – Άρης 84-81:Νίκη- ανάσα για τους Θεσσαλούς στο θρίλερ του κάμπου (vid)

Ένα παιχνίδι με τεράστιο βαθμολογικό ενδιαφέρον επεφύλασσε η επανέναρξη του πρωταθλήματος, καθώς Λάρισα και Άρης ήθελαν διακαώς το ροζ φύλλο αγώνα. Οι Θεσσαλοί τελικά τα κατάφεραν, πέτυχαν την δεύτερη σερί τους νίκη και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 3-7, παίρνοντας σημαντική βαθμολογική ανάσα . Στην αντίπερα όχθη οι Θεσσαλονικείς υποχώρησαν στο 4-6 κι έχασαν μια πολύ καλή ευκαιρία για εδραίωση στην πρώτη οκτάδα.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα και προηγήθηκαν ακόμα και με 10 έξι λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, ωστόσο η ομάδα του Καστρίτη επέστρεψε και πήγε στην ανάπαυλα με το σκορ στο 45-41. Το επιμέρους 21-15 των παικτών του Τακιανού στην 3η περίοδο έστειλε ξανά την διαφορά σε διψήφια τιμή (66-56). Ο Άρης με clutch τον Κάουαν έκανε μια φοβερή ανατροπή και προηγήθηκε ακόμα και με 2 πόντους  (77-79). Η Λάρισα απάντησε με ενα 5-0 κάνοντας το 82-79 38 δεύτερα πριν την λήξη του ματς.

Ο Ουίλιαμς με ανάποδο λέι απ διαμόρφωσε το 82-81 στα 14 δεύτερα έχοντας προηγηθεί απο 0/2 βολές για κάθε ομάδα. Λάθος των γηπεδούχων στην επαναφορά, όμως με την φοβερή άμυνα των Κρουμπάλι και Τσαϊρέλη στον Κάουαν ξανακέρδισαν την κατοχή. Στα 4 δευτερόλεπταν έγινε φάουλ στον Μούντι και με 2/2 βολές έκανε το 84-81. Ο Καμάρας αστόχησε στο τελευταίο σουτ κι έτσι το σύνολο του Τακιανού πανηγύρισε μια σπουδαία επικράτηση.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Κρουμπάλι και Τσαϊρέλης με 20 και 14 πόντους αντίστοιχα καλύπτοντας το κενό του Κροάτη σέντερ Μάριτς , ενώ για τον Άρη εκπληκτκός αλλά μοιραίος ήταν ο Κάουαν με 24 πόντους κι ο συνήθης ύποπτος Χάνλαν με 21.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Τσολάκος, Αγραφιώτης Ι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 45-41, 66-56, 84-81

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Χάντσον 10 (1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Κρουμπάλι 20 (5/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 14 (4/7 δίποντα), Γκριν 12 (2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μούντι 13 (4/6 δίποντα, 3 ασίστ), Βησαρίου, Σπυρόπουλος, Ζάρας 8 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Καράμπελας, Παπαντωνίου 7 (1 τρίποντο, 6 ασίστ)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 24 (7/11 δίποντα, 7/9 βολές, 9 ασίστ), Νετζήπογλου 2, Γουίλιαμς 9 (3/5 δίποντα), Χάνλαν 21 (3/5 δίποντα, 4/11 τρίποντα), Κελί 12 (5/12 δίποντα, 16 ριμπάουντ), Τζούστον, Καμάρας, Σιδηροηλίας 10 (2), Πουλιανίτης, Λόκετ, Κώττας 3

Ομαδικά στατιστικά – Λάρισα: 19/31 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 25/34 βολές, 29 ριμπάουντ (24+5), 19 ασίστ, 16 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 τάπες

Ομαδικά στατιστικά – Άρης: 20/36 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 17/27 βολές, 32 ριμπάουντ (22+10), 19 ασίστ, 16 λάθη, 9 κλεψίματα, 3 τάπες