20.8 C

Λάτσιο – Αταλάντα 3-3: Τρελό ματς στο Ολίμπικο με φινάλε θρίλερ

Το ματς της χρονιάς διεξήχθη στη Ρώμη! Λάτσιο και Αταλάντα προσέφεραν θέαμα στο κοινό που βρέθηκε στις εξέδρες του Ολίμπικο και οι δύο ομάδες έμειναν στο 3-3 έχοντας από ένα ημίχρονο υπεροχής κάθε μια ομάδα.

Η Αταλάντα βρέθηκε να προηγείται με 3-0 στο πρώτο μέρος στη Ρώμη, ωστόσο η Λάτσιο με τρομερή ανατροπή έφερε το ματς στα ίσα στο 92′ και έσωσε τον βαθμό. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δύο γκολ με τον Μούριελ στο 23′ και στο 28′, ενώ ο Γκόμες στο 37′ έδωσε… προσωρινά διαστάσεις θριάμβου στην ομάδα του.

Η ανατροπή ξεκίνησε με τον Ιμόμπιλε στο 69′. Ο Ιταλός φορ κέρδισε πέναλτι και εκτέλεσε εύστοχα για το 3-1, ενώ μείωσε 2-3 ένα λεπτό αργότερα ο Χοακίν Κορέα. Η Αταλάντα βρισκόταν… αγκαλιά με το τρίποντο, ωστόσο στο 92′ το πέναλτι που κέρδισε η Λάτσιο έφερε το 3-3 και τον χρυσό βαθμό με σκόρερ… ξανά τον Ιμόμπιλε!