18 C

Λάτσιο – Γιουβέντους 3-1: Η αποκαθήλωση της Βέκια Σινιόρα! (vids)

Όταν η Γιουβέντους δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί γκέλα του αντίπαλου για να τον προσπεράσει στη βαθμολογία, σημαίνει ότι δεν είναι καλά. Η ισοπαλία της Ίντερ με τη Ρόμα την Παρασκευή θεωρητικά θα έφερνε τη Βέκια Σινιόρα ξανά στην κορυφή. Μόνο που το σύνηθες… εξοχικό της (Ολίμπικο), μετατράπηκε σε τόπο μαρτυρίου.

Η Λάτσιο νίκησε μετά από 16 χρόνια και μια μέρα τη Γιουβέντους εντός έδρας σε αγώνα πρωταθλήματος. Την τελευταία φορά που το είχε καταφέρει ήταν του Αγίου Νικολάου το 2003, όταν στη σύνθεσή της βρίσκονταν παίκτες όπως ο Σταμ, ο Μιχάιλοβιτς, ο Αλμπερτίνι, ο Κλάουντιο Λόπες και ο Φαβάλι. Και στον πάγκο ήταν ο Σιμόνε Ιντσάγκι, ο οποίος δε χρησιμοποιήθηκε καθόλου από τον Ρομπέρτο Μαντσίνι.

Οι λατσιάλι είχαν νικήσει με 2-0 και το πώς μπορείτε να το θυμηθείτε εδώ:

Ο Σιμόνε Ιντσάγκι είχε τη χαρά να σπάσει αυτή την κατάρα ως προπονητής της Λάτσιο. Η Γιουβέντους προηγήθηκε με τον Ρονάλντο, αλλά ισοφαρίστηκε από τον Λουίζ Φελίπε στη λήξη του ημιχρόνου. Ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς έκανε το 2-1 με ένα υπέροχο γκολ, η Γιουβέντους έμεινε με δέκα παίκτες μετά τη σωστή αποβολή του Κουαδράδο και παρότι οι Ρωμαίοι έχασαν πέναλτι με τον Ιμόμπιλε, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων βρήκαν και τρίτο γκολ με τον Καϊσέδο. Πλέον, η Λάτσιο είναι τρεις βαθμούς μακριά από τη δεύτερη Γιούβε και πέντε από την πρωτοπόρο Ίντερ που είδε τη χθεσινή γκέλα της να μην τιμωρείται!