15 C

Λαύριο – Τρεβίζο 78-90: Τελείωσε το ευρωπαϊκό ταξίδι για την ομάδα του Σερέλη

Με ψηλά το κεφάλι και σημειώνοντας 3 νίκες σε 8 αναμετρήσεις ολοκλήρωσε το Λαύριο το ταξίδι του στην παρθενική του συμμετοχή στο BCL. Από την άλλη η Τρεβίζο πέτυχε την 4η νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια απέναντι σε ελληνικές ομάδες και συνέχισε στην φάση των «16» της διοργάνωσης.

Μουδιασμένα ξεκίνησε το παιχνίδι η ομάδα της Λαυρεωτικής, καθώς έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο όντας πίσω στο σκορ με 14-22, λόγω του πολύ κακού ποσοστού της στα δίποντα (4/12) αλλά και της ξεκάθαρης υπεροχής του αντιπάλου στα ριμπάουντ (7-14).

Εξαιρετική αφετηρία στην 2η περίοδο για τους παίκτες του Σερέλη, οι οποίοι έσφιξαν την άμυνα τους και βελτίωσαν την επιθετική τους λειτουργία, με συνέπεια να μειώνουν σε 23-24 7 λεπτά πριν την ανάπαυλα. Οι γηπεδούχοι δεν συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η ιταλική ομάδα και έτσι πήγε στα αποδυτήρια έχοντας μια διαφορά 7 πόντων (32-39), έχοντας πρώτο σκόρερ τον Τζόουνς με 10 πόντους. Από την μεριά των Κυανοκίτρινων σπουδαίο αγώνα έκανε ο πρώην φόργουορντ του Προμηθέα Πέτρος Γερομιχαλός με 11 πόντους.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο μέρος και με ένα επιμέρους 3-9 στα πρώτα 2:08 διεύρυναν το προβάδισμα τους στους 13 (35-48). Κάπου εκεί οι φιναλίστ της περσινής Basket League αφυπνίστηκαν κι έβγαλαν αντίδραση  για να μειώσουν σε 55-59 με κορυφαίο σε αυτό το διάστημα τον Σάντερς (11 πόντοι). Ένα buzzer beater του Ντίμσα στην λήξη του δεκαλέπτου διαμόρφωσε το 55-62.

Oι Ιταλοί διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και ξαναέστειλαν την διαφορά στην μέγιστη τιμή της (66-79) περίπου 4 λεπτά πριν το τέλος, τελειώνοντας έτσι την υπόθεση πρόκριση. Στα εναπομείναντα λεπτά οι Ιταλοί δεν έκοψαν ταχύτητα και διατήρησαν την έκταση του σκορ στα ίδια επίπεδα.

Τη ζημιά για την ελληνική ομάδα έκαναν οι Ντίμσα (18 πόντοι), Ράσελ (18 πόντοι) και Ίμπρο (19 πόντοι). Για τους ηττημένους προσπάθησαν οι Μουράτος και Γερομιχαλός με 18 πόντους έκαστος.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κρέγιτς, Κοζλόβσκις, Γιλμάζ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-22, 32-39, 55-62, 78-90

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Νικολαΐδης (0/5 σουτ, 5 ασίστ), Γουίλιαμς 6 (2), Φιλοξενίδης 3 (1), Περσίδης 4 (1), Βουλγαρόπουλος 2, Σάντερς 13 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Σμιθ (0/2 δίποντα), Μουράτος 18 (7/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Αμίνου 10, Πιλάβιος, Κακλαμανάκης 4, Γερομιχαλός 18 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΤΡΕΒΙΖΟ (Μενέτι): Ακέλε 13 (4 ριμπάουντ), Ντίμσα 18 (3/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Ιμπρό 19 (5/11 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τζόουνς 12 (11 ριμπάουντ), Ράσελ 18 (1), Γιουρκατάμ, Μπορτολάνι 5 (1), Κίλο 5

Ομαδικά στατιστικά – Λαύριο: 20/41 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 8/13 βολές, 30 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 7 επιθετικά), 21 ασίστ, 7 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ

Ομαδικά στατιστικά – Τρεβίζο: 22/38 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 16/20 βολές, 44 ριμπάουντ (33 αμυντικά + 11 επιθετικά), 17 ασίστ, 11 λάθη, 2 κλεψίματα, 4 μπλοκ