17.2 C

Λαύριο – Παναθηναϊκός 92-82: Τώρα διασύρεται και στην Basket League! (vids)

Μετά την εξευτελιστική ήττα στο Βελιγράδι από τα… δεύτερα του Ερυθρού Αστέρα, με την οποία έκλεισε το 2020, ο Παναθηναϊκός μπήκε με διασυρμό και στο 2021. Και αυτή τη φορά εγχώριο, εντός των ορίων του νομού Αττικής!

Ο Παναθηναικός προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-9) και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 42-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το Λαύριο έβγαλε σπουδαία αντίδραση και με ένα εκπληκτικό επιμέρους σκορ 33-17 βρέθηκε μπροστά στο σκορ 64-59, στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με 14 πόντους διαφορά (79-65) και με ένα ακόμα επιμέρους σκορ 28-23 στην τέταρτη περίοδο, διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα και έριξαν στο καναβάτσο τον Παναθηναικό, επικρατώντας με 92-82 και συνεχίζοντας το σερί των έξι συνεχόμενων νικών στην Basket League.

Από το Λαύριο ξεχώρισαν οι Ντιαλό και Κόζι με 21 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Παναθηναϊκό διακρίθηκαν οι Νέντοβιτς και Παπαπέτρου με 19 πόντους έκαστος.

Διαιτητές: Μάνος, Σώμος, Πιτσίλκας

Δεκάλεπτα: 9-19, 31-42, 64-59, 92-82