19.3 C

Λέικερς – Χιτ 94-96: Μεγάλο διπλό για την ομάδα του Σπόλστρα (vid)

Οι Λέικερς βρίσκονται σε πολύ κακό φεγγάρι, με τις απουσίες των Άντονι Ντέιβις και Ντένις Σρέντερ να τους έχουν επηρεάσει για τα καλά. Οι, δίχως τον Γκόραν Ντράγκιτς, Μαϊάμι Χιτ ήταν εξαιρετικοί, αν και στο τέλος παραλίγο να χάσουν ένα δικό τους παιχνίδι (94-96).

Οι Χιτ μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, και πήραν πολύ καλό προβάδισμα από την πρώτη περίοδο, κερδίζοντας με επιμέρους σκορ 23-36. Έκτοτε οι Λέικερς ροκάνιζαν τη διαφορά, πέρασαν μπροστά στο σκορ στο 29′ (66-63), αλλά η ομάδα του Μαϊάμι ανέκτησε γρήγορα το προβάδισμά της.

Για τους Λέικερς, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κάιλ Κούζμα με 23 πόντους (8/21 εντός πεδιάς) και 4 ριμπάουντ, ενώ ο ΛεΜπρόν Τζέιμς άγγιξε το triple-double (19 πόντοι, 9 ασίστ, 9 ριμπάουντ) με ρους υπολοίπους να αποδεικνύονται κατώτεροι των περιστάσεων.

Για τους Χιτ, οι μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν οι Κέντρικ Ναν, ο οποίος ήταν εξαιρετικός, έχοντας απολογισμό 27 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και μόλις ένα λάθος, ενώ ο Τζίμι Μπάτλερ πρόσθεσε άλλους 24 πόντους. Ο Αντεμπάγιο πέτυχε double-double (16 πόντοι, 10 ριμπάουντ).

Στα άλλα παιχνίδια, ο Τέρι Ροζίερ πήρε από το χέρι τους Σαρλότ Χόρνετς, και με 10 προσωπικούς πόντους στα τελευταία δύο λεπτά, έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, με τους Γουόριορς να αυτοκτονούν. Συνολικά ο Ροζίερ πέτυχε 36 πόντους (12/19 εντός πεδιάς).

Τεράστια νίκη πέτυχαν και οι Φοίνιξ Σανς κόντρα στους Μέμφις Γκρίζλις, αλώνοντας την έδρα τους με 97-128. Οι παίκτες του Μόντι Γουίλιαμς, βομβάρδισαν με 24 τρίποντα (στις 46 προσπάθειες το Μέμφις), εν αντιθέσει με τους γηπεδούχους, που πέτυχαν μόλις 5/33.