19.7 C

Λειψία – Μπόχουμ 3-0: Εξαιρετική εμφάνιση και νίκη για τους Ταύρους

Εύκολη νίκη πέτυχε η Λειψία με 3-0 κόντρα στη Μπόχουμ και συνέχισε νικηφόρα στο πρωτάθλημα.

Οι Ταύροι αν και είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο δεν κατάφεραν να βρουν γκολ, όμως αυτό άλλαξε στο 70′ όταν ο Αντρέ Σίλβα άνοιξε το σκορ με τρομερή κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Στη συνέχεια τη σκυτάλη πήρε ο Ν’Κουκού ο οποίος διανύει μία εξαιρετική σεζόν.

Ο Γάλλος στο 73′ με φοβερό τελείωμα έκανε το 2-0, ενώ πέντε λεπτά αργότερα με ένα δυνατό σουτ έγραψε το τελικό 3-0.

Για την Μπόχουμ στον πάγκο ήταν ο πρώην αμυντικός της ΑΕΚ, Βασίλης Λαμπρόπουλος, ενώ εκτός αποστολής με πρόβλημα τραυματισμού έμεινε ο Κώστας Σταφυλίδης.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 7ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 1/10

Κολωνία – Γκρόιτερ Φιρτ 3-1 (50΄ Άντερσον, 55΄,89΄ Σκίρι / 7΄ Μεγερφόφερ)

Σάββατο 2/10

Nτόρτμουντ – Άουγκσμπουργκ 2-1 (10′ πεν. Γκερέιρο, 51′ Μπραντ / 35′ Ζεκίρι)

Βόλφσμπουργκ – Γκλάντμπαχ 1-3 (25′ Βάλντσμιντ, 5′ Εμπολό, 7′ Χόφμαν, 90+5′ Σκάλι)

Στουτγκάρδη – Χόφενχαϊμ 3-1 (18′ Κεμπφ, 60′ Μαυροπάνος, 81′ Μάσιμο / 84′ Λάρσεν)

Χέρτα Βερολίνου – Φράιμπουργκ 1-2 (70′ Πιόντεκ / 17′ Λίνχαρτ, 78′ Πέτερσεν)

Λειψία – Μπόχουμ 3-0 (70′ Σίλβα, 73′, 78′ Ν’Κουκού)