18.1 C

Λειψία – Χέρτα 2-2: Οι Ταύροι πέταξαν τα δώρα στα… σκουπίδια

Σε νέα γκέλα εντός έδρας υποχρεώθηκε η Λειψία απέναντι στην πολύ φορμαρισμένη Χέρτα του Μπρούνο Λαμπαντία. Οι Ταύροι κόλλησαν στο 2-2, ωστόσο κράτησαν τον βαθμό, αφού αναγκάστηκαν να παίξουν και με 10 παίκτες για 27 λεπτά.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλύτεροι στα πρώτα λεπτά και βρήκαν το γκολ που δικαιούνταν από μια στημένη φάση. Από εκτέλεση κόρνερ στο 9′, ο Γκρούγιτς πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με προβολή έγραψε το 0-1, ωστόσο η ομάδα του Νάγκελσμαν πλήρωσε με το… ίδιο νόμισμα, αφού βρήκε δίχτυα στο 24′ με την κεφαλιά του Κλόστερμαν στην εκτέλεση του Ενκουνκού.

Στο δεύτερο ημίχρονο έλειψαν οι μεγάλες φάσεις και στο 63′ η Λειψία έχασε τον Χάλστενμπεργκ με κόκκινη κάρτα και έμεινε με 10 παίκτες. Παρόλα αυτά, κατάφερε να βρει δίχτυα πέντε λεπτά αργότερα με τον… άφαντο Σικ να εκτελεί και τον Γιάρσταϊν να χάνει την μπάλα από τα χέρια του για το 2-1.

Εκμεταλλευόμενη το αριθμητικό πλεονέκτημα, η Χέρτα έσωσε τον βαθμό στο 82′. Ο Λούκμαν ανέτρεψε τον εξαιρετικό Κούνια που νωρίτερα έκανε άνω κάτω την άμυνα των γηπεδούχων, ο Πιόντεκ ανέλαβε την εκτέλεση και διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Έτσι, η Λειψία πέταξε στα… σκουπίδια την ευκαιρία να πιάσει την Ντόρτμουντ στη δεύτερη θέση, αλλά και να αποσπαστεί από Γκλάντμπαχ και Λεβερκούζεν που βρίσκονται στους 53 βαθμούς (-2).

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 28ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 26/5

Ντόρτμουντ – Μπάγερν 0-1 (43′ Κίμιχ)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Φράιμπουργκ 3-3 (35′ Αντρέ Σίλβα, 79′ Καμάντα, 82′ Σάντλερ / 28′ Γκρίφο, 62′ Πέτερσεν, 69′ Χέλερ)

Βέρντερ Βρέμης – Γκλάντμπαχ 0-0

Λεβερκούζεν – Βόλφσμπουργκ 1-4 (85′ Μπαουμγκάρτλινγκερ / 43′, 75′ Πόνγκρασιτς, 64′ Άρνολντ, 68′ Στέφεν)

Τετάρτη 27/5

Λειψία – Χέρτα Βερολίνου 2-2 (24′ Κλόστερμαν, 68′ Σικ / 9′ Γκρούγιτς, 82′ πεν. Πιόντεκ)

Άουγκσμπουργκ – Πάντερμπορν (21:30)

Φορτούνα Ντίσελντορφ – Σάλκε (21:30)

Χόφενχαϊμ – Κολωνία (21:30)

Ουνιόν Βερολίνου – Μάιντς (21:30)