14.3 C

Λειψία – Χόφενχαϊμ 0-0: Και να θέλει, δεν μπορεί

Και να ήθελε, δεν… μπορούσε. Η Λειψία έμεινε στο 0-0 εντός έδρας με τη Χόφενχαϊμ και έχασε μοναδική ευκαιρία να πλησιάσει την Μπάγερν στους δύο βαθμούς και να της βάλει δύσκολα ενόψει της αναμέτρησης που δίνει εκτός έδρας με την 3η Βόλφσμπουργκ (17/4).

Οι παίκτες του Νάγκελσμαν πέταξαν στα… σκουπίδια ένα ολόκληρο ημίχρονο και με εξαίρεση ένα καλό διάστημα στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου (τελευταία κλασική ευκαιρία στο 60′ με την κεφαλιά του Άνταμς).

Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πόουλσεν σκόραρε με κεφαλιά, αλλά ο διαιτητής αφού έλεγξε τη φάση διαπίστωσε πως υπάρχει χέρι και το γκολ δεν μέτρησε.

Εν ολίγοις, η Λειψία άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και απέδειξε για ακόμα μια φορά πως η Μπάγερν κάνει παιχνίδι μόνη της…