12 C

Λειψία – Γκλάντμπαχ 3-2: Τρομερή ανατροπή στο 93′ με σφραγίδα Σέρλοτ (vid)

Αξίζει τη δεύτερη θέση και δύσκολα θα τη χάσει. Η Λειψία έδειξε μέταλλο απέναντι στην Γκλάντμπαχ (3-2) και με τρομερή ανατροπή που ολοκληρώθηκε με μπάζερ μπίτερ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων σφράγισε το τρίποντο που τη διατηρεί στο -2 από την πρωτοπόρο Μπάγερν.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-2 στο 19′ κόντρα στη ροή του ματς και στις ευκαιρίες που είχε δημιουργήσει μέχρι εκείνη την ώρα η Λειψία. Ο Χόφμαν έκανε το 0-1 από την άσπρη βούλα στο 6′, ενώ στο 19′ ο Τουράμ πέτυχε το δεύτερο γκολ.

Η Λειψία ξύπνησε στο δεύτερο μέρος. Πρώτα μείωσε στο 57′ ο Ενκουνκού, ενώ εννέα λεπτά αργότερα ο Πόουλσεν ισοφάρισε από κοντά σε 2-2.

Οι παίκτες του Νάγκελσμαν συνέχισαν να το πιστεύουν και ολοκλήρωσαν την ανατροπή στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Ενκουνκού έβγαλε σέντρα από τα αριστερά, ο Σέρλοτ στο δεύτερο δοκάρι πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 3-2.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 23ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 26/2

Βέρντερ Βρέμης – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-1 (47′ Ζεμπρέ Σελασιέ, 62′ Σάρτζεντ / 9′ Αντρέ Σίλβα)

Σάββατο 27/2

Μπάγερν – Κολωνία 5-1 (18′ Τσούπο-Μοτίνγκ, 33′, 65′ Λεβαντόφσκι, 82′, 86′ Γκνάμπρι / 49′ Σκιρί)

Ντόρτμουντ – Αρμίνια Μπίλεφελντ 3-0 (48′ Νταούντ, 58′ πεν., 81′ Σάντσο)

Βόλφσμπουργκ – Χέρτα Βερολίνου 2-0 (38′ αυτ. Κλάτνερ, 89′ Λακρουά)

Στουτγκάρδη – Σάλκε 5-1 (10′, 26′ Εντό, 34′ Κάλαϊτζιτς, 88′ Κλεμέν, 90+2′ Ντινταβί / 40′ Κολάσινατς)

Λειψία – Γκλάντμπαχ 3-2 (57′ Ενκουνκού, 66′ Πούλσεν, 90+3′ Σέρλοτ / 6′ πεν. Χόφμαν, 19′ Τουράμ)