17.6 C

Λειψία – Λεβερκούζεν 1-3: Σόου σε άδειες κερκίδες κόντρα στους αποδεκατισμένους Ταύρους

Σε μία άδεια Ρεντ Μπουλ Αρένα εξαιτίας του κορωνοϊού, η Λεβερκούζεν εκμεταλλεύτηκε την κατάσταση απέναντι στην «αποδεκατισμένη» από τον Covid-19, Λειψία και νίκησε με 3-1.

Η Λειψία είχε την ευκαιρία να μειώσει την «ψαλίδα» κόντρα στην αντίπαλο της, εντούτοις ένα πρώτο ημίχρονο φωτιά για του φιλοξενούμενους έκρινε στην ουσία τον αγώνα.

Οι Ασπιρίνες πήραν το προβάδισμα μόλις στο 8ο λεπτό με τον Ντιαμπί όμως το VAR απεφάνθει πως δεν υπάρχει γκολ. Σχεδόν ένα τέταρτο αργότερα ο Βιρτς πήρε την εκδίκηση για τον συμπαίκτη του και έκανε το 1-0 (21′). Όμως ο Γάλλος ήθελε να πάρει μόνος του το αίμα του πίσω και το έκανε στο 34ο λεπτό, πραγματοποιώντας το 2-0 για την Λεβερκούζεν.

Η ελπίδα της Λειψίας αναζωπύρωσε στο 62ο λεπτό όταν ο Αντρέ Σίλβα μείωσε σε 1-2, όμως δεν κράτησε πολύ. Η φιλοξενούμενη ήθελε πάση θυσία να φύγει θριαμβεύτρια και το έκανε με τον Φρίμπονγκ να διαμορφώνει το τελικό 1-3 δύο λεπτά αργότερα. Η τελευταία προσδοκία των γηπεδούχων για την όποια ισοφάριση, έσβησε όταν το VAR αποφάσισε να μην καταλογίσει πέναλτι στη φάση του Ταπσόμπα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 13ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 26/11

Στουτγκάρδη – Μάιντς 2-1 (21′ Ίτο, 51′ Σόσα / 38′ Χακ)

Σάββατο 27/11

Βόλφσμπουργκ – Ντόρτμουντ 1-3 (2′ Βέγκχορστ / 35′ πεν. Τζαν, 55′ Μάλεν, 81′ Χάαλαντ)

Χέρτα – Άουγκσμπουργκ 1-1 (40′ Ρίχτερ / 90+7′ Γκρίγκοριτς)

Κολωνία – Γκλάντμπαχ 4-1 (55′ Λιούμπιτσιτς, 77′ Ουτ, 78′ Ντούντα, 90+3′ Άντερσον / 74′ Χόφμαν)

Μπόχουμ – Φράιμπουργκ 2-1 (54′ Πόλτερ, 82′ Πάντοβιτς / 51′ Λάινχαρτ)

Γκρόιτερ Φιρτ – Χόφενχαϊμ 3-6 (22′ Λέουλινγκ, 46′ Τίλμαν, 68′ Χργκότα / 32′, 62′, 80′ Μπεμπού, 40′, 58′ Ρούτερ, 66′ αυτ. Μέγερχόφερ)

Μπάγερν Μονάχου – Αρμίνια Μπίλεφελντ 1-0 (72′ Σανέ)

Κυριακή 28/11

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Ουνιόν Βερολίνου 2-1 (22′ Σο, 90+5′ Εντινκά/ 62′ Κρούζε)

Λειψία – Λεβερκούζεν 1-3 (62′ Αντρέ Σίλβα / 21′ Βιρτζ, 34′ Ντιαμπί, 64′ Φρίμπονγκ)