12.5 C

Λειψία – Λίβερπουλ 0-2: Υπόθεση πέντε λεπτών για τους Κόκκινους (vid)

Με τις βαλίτσες φορτωμένες με δύο γκολ θα επιστρέψει από τη Βουδαπέστη (όπου ήταν τυπικά γηπεδούχος) η Λειψία μετά την ήττα με 2-0 από τη Λίβερπουλ και βλέπει τα περιθώρια για πρόκριση να στενεύουν επικίνδυνα.

Οι Κόκκινοι δίχως να θέλξουν με την απόδοση τους, εκμεταλλεύτηκαν τα τραγικά λάθη στην άμυνα των Γερμανών και δίκαια έφτασαν στη νίκη που τους στέλνει από… τώρα στα προημιτελικά.

Η ομάδα του Νάγκελσμαν είχε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ανχελίνιο έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Όλμο έκανε την κεφαλιά-ψαράκι, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι και έφυγε μακριά.

Στις μεγαλύτερες ευκαιρίες μέχρι να έρθουν τα γκολ της Λίβερπουλ, οι δύο τερματοφύλακες είχαν μπόλικη δουλειά. Ο Γκουλάτσι σταμάτησε τον Σαλάχ, ο Άλισον τον Ενκουνκού και εκεί οι Κόκκινοι… αναθάρρησαν.

O Σαλάχ μυρίστηκε το λάθος στο 53′ και έγραψε το 1-0 με υπέροχο πλασέ για να βάλει σε θέση οδηγού την ομάδα του.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε πέντε λεπτά αργότερα ο Μανέ, που είδε τον Μουκιέλε να κάνει λάθος γύρισμα και ο Σενεγαλέζος το εκμεταλλεύτηκε και σημείωσε το δεύτερο τέρμα για τους Κόκκινους.

Λειψία (Νάγκελσμαν): Γκουλάτσι, Ανχελίνο, Ουπαμεκανό, Σάμπιτζερ, Χαϊντάρα (64′ Πόουλσεν, Άνταμς, Κλόστερμαν, Ενκουνκού, Μουκιέλε (64′ Μουκέλε), Όλμο, Καμπλ (73′ Χουάνγκ).

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ – Άρνολντ, Καμπάκ, Χέντερσον, Ρόμπερτσον, Βαϊντάλντουμ, Τζόουνς, Τιάγκο (72′ Τσάμπερλεϊν), Μανέ, Σαλάχ (90′ Νέκο Γουίλιαμς), Φιρμίνο (72′ Σακίρι).