17.2 C

Λειψία – Ντόρτμουντ 1-4: Κυπελλούχοι μετά από μια τετραετία οι Βεστφαλοί! (vid)

Επιτέλους τίτλος για την Ντόρτμουντ! Μετά από τέσσερα χρόνια, οι Βεστφαλοί κατέκτησαν το Κύπελλο Γερμανίας επικρατώντας με 4-1 της Λειψίας στον τελικό, κάτι που συνεπάγεται πως ο Γιούλεν Νάγκελσμαν αποχωρεί για την Μπάγερν χωρίς τίτλο με τους «ταύρους».

Όπως συνέβη και στο πρωτάθλημα, έτσι και στο Κύπελλο, η ομάδα του Τέρζιτς έδειξε πως είναι με διαφορά καλύτερη και έχοντας και το know how ήξερε πως από νωρίς να επιβληθεί και ουσιαστικά να βγάλει νοκ άουτ τη Λειψία, η οποία έδειξε αντίδραση σε ένα μικρό διάστημα της αναμέτρησης.

Με απόλυτους πρωταγωνιστές τους Τζέιντον Σάντσο και Έρλινγκ Χάαλαντ, οι οποίοι βρήκαν δίκτυα από δύο φορές, οι Βεστφαλοί «καθάρισαν» τον τελικό πριν καν πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Το πρώτο 45λεπτο τους βρήκε μπροστά με 3-0 από τα γκολ των Σάντσο και Χάαλαντ, «σκορπίζοντας» από νωρίς την ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι αλλαγές του νέου κόουτς της Μπάγερν έκαναν πιο δραστήρια τη Λειψία, η οποία κατάφερε να μειώσει στο 71’ με τον Ντάνι Όλμο, ωστόσο στα λεπτά που απέμειναν δεν μπόρεσε να βρει άλλο γκολ, για να «ξαναμπει» στο ματς. Αντίθετα, η Ντόρτμουντ σκόραρε για τέταρτη φορά, με τον Χάαλαντ στο 87′ και πανηγύρισε έξαλλα την κατάκτηση του Κυπέλλου.

Λειψία: Γκουλάτσι, Κλόστερμαν, Ουπαμεκανό, Χάλστενμπεργκ, Καμπλ (62′ Φόρσμπεργκ), Μουκέλε (62′ Λάιμερ), Όλμο, Χαϊνταρά (70′ Χένρικς), Ζάμπιτσερ, Σόρλοθ (46′ Πόουλσεν), Χουάνγκ (46′ Ενκούνκου)

Ντόρτμουντ: Μπίρκι, Πίστσεκ, Ακάντζι, Χούμελς, Γκερέιρο, Μπέλιγχαμ (46′ Αζάρ), Τζαν, Ρόις (90+2′ Μπράντ), Νταχούντ (74′ Ντιλέινι), Σάντσο (89′ Μενιέ), Χάαλαντ (90+1′ Ρέινα)