21.4 C

LEN Euroleague: Πρεμιέρα με ήττα στον όμιλο για Βουλιαγμένη και Γλυφάδα

Με ήττα 11-5 από την Ούιπεστ, ξεκίνησε τους αγώνες του ο Ν.Ο. Βουλιαγμένης στον όμιλο της Βουδαπέστης για τα προκριματικά της Ευρωλίγκας Γυναικών.

Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με τέρμα της Ριντζ. Βρέθηκε να χάνει 3-1 στο οκτάλεπτο και 4-1 αργότερα. Κατάφερε όμως και ισοφάρισε 4-4, στη συνέχεια δέχθηκε δυο γκολ και πήγε στο ημίχρονο πίσω στο σκορ 4-6. Με 5-7 έκλεισε και η τρίτη περίοδος ενώ στην τελευταία ο Ν.Ο.Β. δεν σημείωσε γκολ.

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 3-3, 1-1,0-4.

ΟΥΙΠΕΣΤ (Μάρτον Μπενζούρ): Μαγιάρι, Χάτζου 1, Αμπέλ-Αντάλ 1, Φοργκάκς, Σουτς, Ρ. Κέζελι-Νάγκι 2, Μπάκσα, Φάραγκο, Ζεγκέντι 3, Ριμπάνσκα 4, Μασάι, Κέζελι-Νάγκι, Γκολοπέντσκα.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Αντι Μελιδώνη): Κοτσιώνη, Καϊάφα 1, Χυδηριώτη 1, Μουστακαρία, Γιαννοπούλου, Ριντζ 2, Τανκέεβα, Μ. Πάτρα, Καλαϊτζή, Διαμαντοπούλου, Σάντα 1, Αγγελίδη, Ε. Πάτρα.

Για τη Γλυφάδα ήταν πικρή η πρεμιέρα απέναντι στην ισχυρή Κίνεφ Κίρισι. Η αναμέτρηση ήταν πολύ ισορροπημένη ωστόσο στο τέταρτο δεκάλεπτο ένα ξέσπασμα των Ρωσίδων σε συνδυασμό με την κατάρρευση της ομάδας των νοτίων προαστίων οδήγησε στη νίκη την Κίνεφ που είχε πρώτη σκόρερ τη Ρίζκοβα με τέσσερα τέρματα.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 3-3, 4-5, 6-1

Κίνεφ Κίρισι: Κάρναουκ, Ζούμπκοβα 2, Προκοφέγιεβα 2, Καρέλοβα, Σομπόλεβα, Κρίμερ 3, Εβντοκούσινα, Κόσικ, Γκλίζινα 2, Ντομάκινα, Ιβάνοβα 3, Ρίζκοβα 4, Κρούγκλοβα

ΓΛΥΦΑΔΑ (Ορέστης Σαλάχας): Γκανγκλ, Π. Νινού, Γκίλλα, Θωμοπούλου, Γρηγοροπούλου 1, Ε. Νινού 5, Αντωνιάδη 1, Κούλχας 2, Κολιτσοπούλου, Γαλιατσάτου 1, Φουντωτού, Κοντογιάννη 2, Καρίτσα.