15.9 C

Λέστερ – Άρσεναλ 0-2: Άνετο πέρασμα διά χειρός Ράμσντεϊλ (vid)

Άρσεναλ από τα παλιά, εκμεταλλεύτηκε τις ελάχιστες καλές της στιγμές στο ματς του «Κing Power Stadium» απέναντι στη Λέστερ και με μία κυνικότητα, που φαίνεται να εφαρμόζεται συχνά στην τακτική Αρτέτα, απέδρασε με ένα πολύτιμο τρίποντο (0-2) από μία έδρα που παραδοσιακά δυσκολεύεται.

Το τελικό 2-0 είναι πλασματικό, αλλά και συνάμα ρεαλιστικό καθώς ο Άαρον Ράμνσντεϊλ κατέβασε ρολά, αποτρέποντας κάθε επιθετικό «θέλω» των γηπεδούχων, πραγματοποιώντας παράλληλα και μία απόκρουση που θα μνημονεύουμε για καιρό. Ο Μάντισον εκτέλεσε το φάουλ από πλεονεκτική θέση, έδωσε την κατάλληλη δύναμη και τροχιά στη μπάλα, όμως αυτή δεν κατέληξε στα δίχτυα ελέω της τρομερής εκτίναξης του Άγγλου κίπερ, που είχε καίριες επεμβάσεις και σε άλλα σημεία του αγώνα, κερδίζοντας δικαίως τον τίτλο του MVP της αναμέτρησης.

Η Άρσεναλ ευτύχησε να βρει 2 γκολ από τα… αποδυτήρια στο ματς απέναντι στη Λέστερ στο «King Power Stadium» για την 10η αγωνιστική της Premier League.

Οι Κανονιέρηδες μπήκαν με φόρα από τις δύο συνεχόμενες νίκες σε πρωτάθλημα και Carabao Cup και κατόρθωσαν να προηγηθούν με κεφαλιά του Γκάμπριελ μετά από άρτια εκτέλεση κόρνερ του Σάκα από τα αριστερά.

Μάλιστα μέσα σε 18 λεπτά βρήκαν και δεύτερο τέρμα με «δράστη» τον Σμιθ-Ρόου. Η μπάλα ταξίδεψε από τα πόδια του Σάκα μέχρι αυτά του Λακαζέτ με ενδιάμεση στάση τον Σμιθ Ρόου που εκμεταλλεύτηκε τη κόντρα και «έγραψε» το 0-2 με όμορφο πλασέ μέσα από την περιοχή.

Δείτε το τέρμα με το οποίο πήραν προβάδισμα οι Gunners:

Και το 2-0 από τον Σμιθ Ρόου:

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξαν πολλά, καθώς ο Ράμσντεϊλ φρόντισε να δείξει τα… δόντια του στη Λέστερ από τη φάση του 43ου λεπτού, όταν είπε ένα μεγαλοπρεπέστατο «όχι» στον Μάντισον και με την πολύτιμη βοήθεια του Πάρτεϊ κράτησε το «0» για τους «Gunners».

Οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά με τον Μπαρνς και τον Βάρντι στην επανάληψη, ωστόσο κανείς από τους δύο δεν μπόρεσε να νικήσει τον ανίκητο Άγγλο κίπερ και την ατυχία των «Αλεπούδων» με αποτέλεσμα το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου να παραμείνει μέχρι το φινάλε.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Άρσεναλ αναρριχήθηκε στην 5η θέση της Premier League με 17 βαθμούς και η Λέστερ έμεινε «κολλημένη» στην 10η με 14β.