21.4 C

Λέστερ – Άστον Βίλα 0-1: Έκανε το 4/4 μετά από 90 χρόνια!

Η φετινή Άστον Βίλα έχει βάλει στόχο όχι απλώς να ξεμπερδεύει νωρίς με τον υποβιβασμό, αλλά γιατί όχι να βγει Ευρώπη με τέτοια αποτελέσματα.

Οι «Χωριάτες» έκαναν το 4/4 και πραγματοποιούν το καλύτερο ξεκίνημα στην Πρέμιερ Λιγκ μετά το 1930. Το χρυσό γκολ της νίκης στην έδρα της Λέστερ ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων σε ένα ματς που έδειχνε πως πάει στο 0-0.

Ο Μπάρκλεϊ έπιασε ένα φοβερό σουτ εκτός περιοχής και έστειλε στους 12 βαθμούς την ομάδα του Ντιν Σμιθ, στο -1 από την πρωτοπόρο Έβερτον που έχει παιχνίδι περισσότερο.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 5ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 17/10

Έβερτον – Λίβερπουλ 2-2 (19′ Κιν, 81′ Κάλβερτ-Λιούιν / 3′ Μανέ, 72′ Σαλάχ)

Τσέλσι – Σαουθάμπτον 3-3 (15′, 28′ Βέρνερ, 59′ Χάβερτς / 43′ Ινγκς, 57′ Τσε Άνταμς, 90+2′ Βέστεργκααρντ)

Μάντσεστερ Σίτι – Άρσεναλ 1-0 (23′ Στέρλινγκ)

Νιούκαστλ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-4 (2′ αυτ. Σο / 23′ Μαγκουάιρ, 86′ Φερνάντες, 90′ Γουάν-Μπισάκα, 96′ Ράσφορντ)

Κυριακή 18/10

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Φούλαμ 1-1 (85′ πεν. Σαρπ / 77′ Λούκμαν)

Κρίσταλ Πάλας – Μπράιτον 1-1 (19′ πεν. Ζαχά / 90′ Μακ Άλιστερ)

Τότεναμ – Γουέστ Χαμ 3-3 (1′ Σον, 8′, 16′ Κέιν / 83′ Μπαλμπουένα, 85′ αυτ. Ντάβινσον Σάντσες, 90+5′ Λαντσίνι)

Λέστερ – Αστον Βίλα 0-1 (90+1′ Μπάρκλεϊ)