20.5 C

Λέστερ – Λιντς 1-3: Θρίαμβος με μπροστάρη Μπάμφορντ

Για δεύτερο σερί παιχνίδι η Λέστερ έμεινε μακριά από το τρίποντο. Έπειτα από το 1-1 με την Έβερτον, η ομάδα του Ρότζερς γνώρισε βαριά εντός έδρας ήττα από τη Λιντς του Μαρσέλο Μπιέλσα με 3-1.

Η απουσία του Τζέιμι Βάρντι ήταν αισθητή και σε συνδυασμό με την κακή εμφάνιση στην άμυνα, η Λιντς έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στον Σμάιχελ που με το… ζόρι κράτησε το 1-1 μέχρι το 70′.

Ο Μπαρνς άνοιξε το σκορ στο 13′ με εξαιρετικό πλασέ και αφού έπαιξε ωραία το ένα-δύο με τον Μάντισον, ωστόσο ο Ντάλας μετά την κάθετη πάσα του Μπάμφορντ ισοφάρισε δύο λεπτά αργότερα σε 1-1.

Στο 70ό λεπτό ο Μπάμφορντ ανέλαβε χρέη… εκτελεστή για το 1-2, ενώ στο 84′ η Λιντς βγήκε στην αντεπίθεση από κακή εκτέλεση φάουλ του Μάντισον (!), ο Μπάμφορντ με τη δεύτερη ασίστ του βρήκε τον αμαρκάριστο Χάρισον που σε κενή εστία διαμόρφωσε το τελικό 1-3.