17.6 C

Λέστερ – Λίβερπουλ 1-0: Οι Αλεπούδες «δάγκωσαν» τους Ρεντς και τους έστειλαν στο -6 από την κορυφή! (vid)

Το γκολ σκέτη «μαχαιριά» του Λούκμαν τιμώρησε την δυστοκία - ατυχία της Λίβερπουλ στο King Power Stadium και έδωσε... στο πιάτο της Σίτι τον τίτλο του απόλυτου φαβορί (και) για τον φετινό τίτλο στην Αγγλία

Ένα (χαμένο) πέναλτι, μία αλλαγή, 90 λεπτά, ένα πρωτάθλημα. Πάνω-κάτω έτσι έχει η ιστορία για τη φετινή εξέλιξη της Premier League μόλις 3 ημέρες προτού αποχαιρετήσουμε το 2021.

Η Λίβερπουλ έφυγε και φέτος ηττημένη (1-0) από το «King Power Stadium» πληρώνοντας την ατυχία – δυστοκία της στα κρίσιμα σημεία του ματς αλλά και την αυταπάρνηση στην ήττα από την καλοδουλεμένη ομάδα του Ρότζερς, που με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αντεμόλα Λούκμαν έστειλε τους Ρεντς στο -6 από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι, η οποία έχει την ευκαιρία να ξεφύγει ακόμα και με 9 βαθμούς στο αυριανό της παιχνίδι με την Μπρέντφορντ.

ΤΟ ΓΚΟΛ – ΜΑΧΑΙΡΙΑ ΤΟΥ ΛΟΥΚΜΑΝ ΠΟΥ ΕΚΡΙΝΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ

Σε σπουδαία βραδιά ο κίπερ της Λέστερ, Κάσπερ Σμάιχελ, ήταν ανίκητος σε όλες τις περιπτώσεις που δοκιμάστηκε από τα αστέρια των Κόκκινων. Εξαιρετικός και πάλι ο Κώστας Τσιμίκας, ο οποίος έβγαλε 90λεπτο και λίγο έλειψε να μοιράσει ασίστ… ισοφάρισης στον Ζότα, που αστόχησε από πλεονεκτική θέση μετά από εκτέλεση κόρνερ του Έλληνα μπακ λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης.

Ο «καθρέπτης» του ματς

Η Λίβερπουλ μπήκε δυνατά από τα πρώτα λεπτά, προσπάθησε να «χτυπήσει» τη Λέστερ από τον άξονα και αν δεν είχε την ατυχία του Σαλάχ στη φάση του 13ου λεπτού θα μπορούσε να πάει με την ασφάλεια του 1-0 από νωρίς.

Στη φάση που στιγμάτισε το πρώτο ημίχρονο ο Αιγύπτιος σταρ είδε τον Σμάιχελ να έχει απάντηση στο χτύπημά του και εν συνεχεία το δοκάρι να του στερεί το τέρμα και να μας θυμίζει ότι τελικά είναι… άνθρωπος, αφού αστόχησε μόλις για δεύτερη φορά από το σημείο του πέναλτι σε περίοδο 4 ετών.

Βέβαια, αυτή η χαμένη εκτέλεση θα μείνει για καιρό χαραγμένη στη μνήμη του ιδίου αλλά και των οπαδών των Ρεντς, καθώς η ομάδα του Μέρσεσαϊντ έφυγε με άδεια χέρια από το «King Power» βλέποντας τη Σίτι να μακραίνει την ψαλίδα και να έχει την ευκαιρία να βρεθεί στο +9 αύριο (29/12) κόντρα στην Μπρέντφορντ.

Ο Κώστας Τσιμίκας ήταν βασικός για δεύτερο σερί παιχνίδι, είχε και πάλι θετική εικόνα στο χορτάρι και κατάφερε να ξεχωρίσει για την ενέργειά του στο 55ο λεπτό όταν έκοψε εντυπωσιακά την παράλληλη μπαλιά του Χολ που είχε ως στόχο τον αμαρκάριστο Βάρντι στην απέναντι γωνία της μεγάλης περιοχής του Άλισον.

Mάλιστα λίγο αργότερα ο Σαντιό Μανέ έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία απέναντι από τον Δανό τερματοφύλακα για το προβάδισμα της ομάδας του, στέλνοντας τη μπάλα άουτ από ξεκάθαρη θέση για γκολ. Σπάνια αστοχεί από εκεί ο Σενεγαλέζος.

Τα πάντα κρίθηκαν στη φάση του 59ου λεπτού όταν ο πολύ καλός στο σημερινό ματς, Χολ, τροφοδότησε από την αριστερή πτέρυγα τον Λούκμαν, που μόλις είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο, με τον Αφρικανό να νικά τον Άλισον με υπέροχο τελείωμα για το τελικό 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν τα πάντα για την ισοφάριση αλλά έπεσαν πάνω στο «τείχος» του Σμάιχελ, ο οποίος με τη σειρά του χάρισε μία σπουδαία νίκη στις Αλεπούδες που πλησιάζουν στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη (9η με 25 βαθμούς) τη στιγμή που η ομάδα του Κλοπ έμεινε στάσιμη (2η) στους 41β.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 20ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 28/12

Κρίσταλ Πάλας – Νόριτς 3-0 (8′ πεν. Εντουάρ, 38′ Ματετά, 42′ Σλουπ)

Γουότφορντ – Γουέστ Χαμ 1-4 (4′ Ντένις / 27′ Σούτσεκ, 29′ Μπενραχμά, 58′ πεν. Νομπλ, 90+2′ Βλάσιτς)

Σαουθάμπτον – Τότεναμ 1-1 (25′ Γουόρντ-Πράουζ / 41′ πεν. Κέιν)

Λέστερ – Λίβερπουλ 1-0 (59′ Λούκμαν)