18.9 C

Λέστερ – Λίβερπουλ 3-1: Κατέρρευσαν οι Κόκκινοι, θρίαμβος για τις «αλεπούδες» (vid)

Από το κακό στο χειρότερο η Λίβερπουλ. Τρίτη σερί ήττα με… κατάρρευση μετά το 79′ και έχοντας τον έλεγχο της αναμέτρησης μέχρι εκείνη την ώρα.

Η Λέστερ επικράτησε με 3-1 των Κόκκινων με ανατροπή και η ομάδα του Κλοπ κινδυνεύει να μείνει εκτός τετράδας!

Μετά από τέσσερα χρόνια, η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς πανηγύρισε τρίποντο απέναντι στην περσινή πρωταθλήτρια, η οποία βλέπει τους τραυματισμούς να μην την αφήνουν σε ησυχία.

Μεγάλες ευκαιρίες υπήρξαν από την πλευρά των φιλοξενούμενων στο πρώτο μέρος, με τη Λέστερ να έχει δοκάρι στο 42′ με τον Βάρντι.

Η Λίβερπουλ ισοφάρισε στα δοκάρια στο 57′ με την εκτέλεση φάουλ του Αλεξάντερ-Άρνολντ και δέκα λεπτά αργότερα ο Σαλάχ έκανε το 0-1 μετά την καταπληκτική ασίστ του Φιρμίνο με τακουνάκι.

Μ

ετά το 79′ όμως, η ομάδα του Κλοπ έμοιαζε να… αποχωρεί από το γήπεδο. Ο Μπαρνς κέρδισε φάουλ εκτός περιοχής, ο Μάντισον ανέλαβε την εκτέλεση και ισοφάρισε σε 1-1.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Άλισον επιβεβαίωσε πως δεν βρίσκεται σε καθόλου καλή κατάσταση. Μπερδεύτηκε με τον Κάμπακ, η μπάλα κατέληξε στον Βάρντι και εκείνος με πλασέ έκανε την ανατροπή για το 2-1.

Το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε στο 85ο λεπτό. Ο Εντιντί πέταξε στον κενό χώρο για τον Μπαρνς, εκείνος βγήκε απέναντι από τον Άλισον και με άψογο πλασέ δεν δυσκολεύτηκε να δώσει πανηγυρικό τόνο στην επικράτηση της.

Λέστερ: Σμάιχελ, Άμαρτεϊ, Έβανς, Σογιουντσού, Περέιρα, Ολμπράιτον (74′ Αγιόθε Πέρεθ / 90′ Μεντί), Εντιντί, Τίλεμανς (87′ Τσάντχουρι), Μάντισον, Μπαρνς, Βάρντι

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κάμπακ, Χέντερσον, Ρόμπερτσον, Τζόουνς (75′ Τσάμπερλεϊν), Βαϊνάλντουμ (87′ Σακίρι), Μίλνερ (17′ λ. τρ. Αλκάνταρα), Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνο