15 C

Λέστερ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-2: Τη συνέτριψε και έβαλε τέλος στο τρελό αήττητο σερί της!

Το εκτός έδρας αήττητο σερί 29 αγώνων των Κόκκινων Διαβόλων σταμάτησε στο King Power με τη Λέστερ να τους... σφυροκοπά ανελέητα - Εύκολα τους τρεις βαθμούς η Μάντσεστερ Σίτι, η Γουλβς έκανε την ανατροπή της... χρονιάς κόντρα στην Άστον Βίλα

Εκτός έδρας αήττητο ήταν και… πάει. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ συνετρίβη από τη Λέστερ με 4-2 στο King Power γνωρίζοντας την πρώτη της ήττα μετά από το εκπληκτικό αήττητο σερί που διατηρούσε σε 29 σερί εκτός έδρας παιχνίδια στην Premier League.

Οι Κόκκινοι Διάβολοι αγωνίστηκαν χωρίς τον Βαράν και η άμυνα… πελαγοδρομούσε. Μόλις στο 19′ ο Γκρίνγουντ με υπέροχο σουτ εκτός περιοχής με πολλά φάλτσα έκανε το 0-1, ωστόσο στο 31′ ο Ιχεανάτσο έκλεψε από τον Μαγκουάιρ και έδωσε για τον Τίλεμανς που πέτυχε ένα μαγικό γκολ.

Σε μια λεπτή κλωστή κρεμόταν το ματς μέχρι το 78′ όταν ο Σογιουντσού μετά από εκτέλεση κόρνερ και αδυναμία των φιλοξενούμενων να απομακρύνουν, έκανε από κοντά το 2-1. Η χαρά δεν κράτησε για πολύ όμως αφού στο 82′ ο Ράσφορντ βγήκε στην πλάτη της άμυνας από την μπαλιά του Λίντελοφ και με πλασέ νίκησε στο τετ α τετ τον Σμάιχελ για το 2-2.

Και πάλι όμως, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν μπόρεσε να διαχειριστεί το σκορ. Με τη σέντρα (!) μετά το γκολ, ο Βάρντι εκτέλεσε με τη μία μετά το γύρισμα του Αγιόθε Πέρεθ για το 3-2, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντάκα διαμόρφωσε το τελικό 4-2 και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Στα άλλα ματς την ίδια ώρα, η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε για 29η φορά την Μπέρνλι στις τελευταίες 30 αναμετρήσεις με 2-0 στο Έτιχαντ, ενώ η Γουλβς έκανε απίθανη ανατροπή απέναντι στην Άστον Βίλα κόντρα στην οποία επικράτησε με 3-2!

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 8ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 16/10

Γουότφορντ – Λίβερπουλ 0-5 (9′ Μανέ, 37′, 52′, 90+1′ Φιρμίνο, 54′ Σαλάχ)

Άστον Βίλα – Γουλβς 2-3 (48′ Ινγκς, 69′ ΜακΓκιν / 80′ Σαΐς, 86′ Κόουντι, 90+5′ Νέβες)

Λέστερ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-2 (31′ Τίλεμανς, 78′ Σογιουντσού, 83′ Βάρντι, 90+1′ Ντάκα / 19′ Γκρίνγουντ, 82′ Ράσφορντ)

Μάντσεστερ Σίτι – Μπέρνλι 2-0 (12′ Μπερνάρντο Σίλβα, 70′ Ντε Μπρόινε)

Νόριτς – Μπράιτον 0-0

Σαουθάμπτον – Λιντς 1-0 (53′ Μπρόγια)

Μπρέντφορντ – Τσέλσι (19:30)