21.4 C

Λέστερ – Τσέλσι 0-1: Με Μπάρκλεϊ στα ημιτελικά του FA Cup

Το τρίτο εισιτήριο για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Αγγλίας πήρε η Τσέλσι. Η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ σε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι απέναντι στη Λέστερ βρήκε ένα χρυσό γκολ στο 63′ με τον Μπάρκλεϊ και προκρίθηκε απέναντι στην ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς.

Η Λέστερ ήταν καλύτερη στα πρώτα λεπτά, ωστόσο δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες που δημιούργησε η ίδια ή που δημιουργήθηκαν εξαιτίας των λαθών του Καμπαγέρο που ήταν αρκετά ασταθής.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Λάμπαρντ πέρασε στο παιχνίδι τον Μπάρκλεϊ, ο οποίος και τον δικαίωσε. Στο 63′ ο Γουίλιαν έβγαλε σέντρα από τα δεξιά και ο Άγγλος μέσος που πάτησε περιοχή εκτέλεσε με πλασέ τον Σμάιχελ και διαμόρφωσε το 0-1. Η Λέστερ έχασε ευκαιρίες να φέρει το ματς στα ίσα με κορυφαία την κεφαλιά του Σογιουντσού στο 85′.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΩΝ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΑΓΓΛΙΑΣ:

Σάββατο 27 Ιουνίου

Νόριτς – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2 (75′ Κάντγουελ / 51′ Ιγκάλο, 118′ Μαγκουάιρ)