15.9 C

Λέστερ – Τσέλσι 2-0: Έσφιξε τη θηλιά στον λαιμό του Λάμπαρντ (vid)

Το τέταρτο αρνητικό αποτελέσματα στα τελευταία πέντε παιχνίδια της γνώρισε η Τσέλσι που ηττήθηκε με… κάτω τα χέρια από την ψυχωμένη Λέστερ στο «King Power» με 2-0.

Ο Φρανκ Λάμπαρντ βρίσκεται υπό τρομακτική πίεση και ενδεχομένως αυτή η ήττα να σηματοδοτήσει εξελίξεις, ακόμα και… απόλυση του Άγγλου.

Η Λέστερ είχε το πάνω χέρι από την έναρξη της αναμέτρησης και προηγήθηκε στο 6ο λεπτό με το απίστευτο γκολ που σημείωσε με σουτ με το εξωτερικό ο Εντιντί από το ημικύκλιο της περιοχής των μπλε.

Το 2-0 διαμορφώθηκε στο 41ο λεπτό, όταν ο Μάντισον εκμεταλλεύτηκε το τεράστιο κενό στην αντίπαλη άμυνα και με υπέροχο πλασέ νίκησε για δεύτερη φορά τον Μεντί. Ο Άγγλος μεσοεπιθετικός βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, αφού σκόραρε για τρίτο σερί ματς.

Η Λέστερ ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή με 38 βαθμούς – και ματς περισσότερο – ενώ η Τσέλσι έμεινε στους 29 και πολύ πίσω στη μάχη της τετράδας.