17 C

Λέστερ – Τσέλσι 2-2: Ο Ρούντιγκερ την κράτησε όρθια στο «Κινγκ Πάουερ»

Απόσταση ασφαλείας διατήρησε η Λέστερ από την Τσέλσι που την καταδιώκει. Σε μια πραγματική ματσάρα με τέσσερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες έμειναν στην ισοπαλία (2-2) στο «Κινγκ Πάουερ», με τις «αλεπούδες» βάσει εικόνας της αναμέτρησης να δικαιούνται να έχουν παράπονα που δεν απέσπασαν το τρίποντο.

Παρόλα αυτά, με το 2-2 έμειναν στην τρίτη θέση με 49 βαθμούς, την ώρα που η Τσέλσι έπιασε τους 41 και παρέμεινε στην τέταρτη θέση. Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ ήταν ο Αντόνιο Ρούντιγκερ.

Ο διεθνής Γερμανός στόπερ άνοιξε το σκορ με το… καλησπέρα στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο μέσα σε λιγότερο από 20 λεπτά ήρθαν τα πάνω-κάτω. Ο Μπαρνς στο 54′ ισοφάρισε σε 1-1, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Τσίλγουελ νίκησε με πλασέ τον Καμπαγέρο για την ανατροπή των γηπεδούχων (2-1).

Ωστόσο, την τελευταία λέξη την είπε ο Ρούντιγκερ για τους φιλοξενούμενους. Με υπέροχη κεφαλιά από εκτέλεση φάουλ του Μάουντ νίκησε τον ανήμπορο να αντιδράσει, Σμάιχελ και διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στο 71′. Αξίζει να σημειωθεί πως η Λέστερ έχασε σπουδαία ευκαιρία για το 3-2, ωστόσο ο Μπαρνς έστειλε άουτ την μπάλα στο τετ α τετ με τον Καμπαγέρο, ύστερα από την υπέροχη πάσα του Βάρντι.