17.7 C

Λεβαδειακός – Αστέρας 1-0: Οι Βοιωτοί έστειλαν σπίτι τους Αρκάδες με γκολ στο 96′! (vid)

Με μπάζερ μπίτερ του «Φελαϊνί της Λιβαδειάς» ο Λεβαδειακός άφησε ξερό τον Αστέρα στην τελευταία φάση του αγώνα - Εκτός κυπέλλου οι Αρκάδες στην πρώτη μεγάλη έκπληξη της φετινής διοργάνωσης

Την απόλυτη έκπληξη έκανε το Λεβαδειακός στη νοκ άουτ αναμέτρηση με τον Αστέρα Τρίπολης στη Λιβαδειά καθώς με το υπέροχο γκολ του Νίκα στην τελευταία φάση πανηγύρισε νίκη-πρόκριση (1-0) στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Οι Βοιωτοί παρότι δεν έχουν αγωνιστικό ρυθμό στα πόδια τους, έδειξαν εξαιρετική εικόνα απέναντι σε ομάδα μεγαλύτερης κατηγορίας και μάλιστα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα οι παίκτες του Γιάννη Ταουσιάνη επιβεβαίωσαν πως ήταν καλύτεροι.

Με μια μόλις τελική στην εστία, η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς δεν θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο απέναντι στην ψυχωμένη ομάδα της Βοιωτίας που έδειξε πανέτοιμη για την έναρξη των αγωνιστικών της υποχρεώσεων στη Super League 2.

Η μεγαλύτερη στιγμή στο πρώτο μέρος καταγράφηκε στο 22′ όταν από την εκτέλεση φάουλ του Βρακά ο Τζημόπουλος έπιασε τη γυριστή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, με την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Η αδυναμία των Αρκάδων να αμυνθούν σωστά στις στημένες φάσεις τιμωρήθηκε στην τελευταία φάση του αγώνα με το σκορ στο 0-0 και με την εικόνα του ματς στα τελευταία λεπτά να… μαρτυρά παράταση.

Ο Βήχος εκτέλεσε εξαιρετικά ένα φάουλ στην περιοχή του Αστέρα, ο Νίκας έπιασε τρομερή κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να πανηγυρίσει η ομάδα του μια τρομερή πρόκριση.

ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΝΙΚΑ

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ταουσιάνης): Στογιάνοβιτς, Χάμοντ (70΄ Μουτίνιο), Μεχία, Νίλι, Πολέτο (70΄ Λινάρδος), Βήχος, Βρακάς (88΄ Αλμπάνης), Λιάγκας, Νίκας, Τζημόπουλος (70΄ Μπαχανάκ), Τσάπρας (53΄ Δούμτσιος).

ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Ρούμπεν Γκαρθία, Τασουλής, Χριστόπουλος, Ατιένθα, Βαλιέντε, Μουνάφο (46 ΄Ιγκλέσιας), Γκόμες, Αλί Μπαμπά, Σόνι (65΄ Μπαράλες), Ριέρα (79΄ Σίτο).