17.6 C

Λεβαδειακός – Ολυμπιακός 3-2: Μετεξεταστέες ρεζέρβες, σκόραρε ο φανερά ανέτοιμος Σεμέδο (vid)

Η επιστροφή Σεμέδο συνδυάστηκε με γκολ στην επίθεση αλλά και σοβαρή ανεπάρκεια στα μετόπισθεν, πρώτη ήττα εντός συνόρων για τους πρωταθλητές στη σεζόν με αρκετούς υστερήσαντες στο σαρωτικό ροτέισον του Μαρτίνς

Ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε τις δοκιμές του στο ματς Κυπέλλου με τον Λεβαδειακό και ο Ολυμπιακός γνώρισε μια ήττα στη Βοιωτία (3-2) που όμως του αφήνει ανοιχτό τον δρόμο της πρόκρισης αφού η ρεβάνς είναι στο Καραϊσκάκη και οι Ερυθρόλευκοι με μια απλή νίκη και με 1-0, μπορούν να περάσουν.

Η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη αγωνίστηκε με πολλούς βασικούς και είδε πολύ σοβαρά την αναμέτρηση, την ώρα που ο Πορτογάλος ήταν αναγκασμένος να δώσει ανάσες σε ποδοσφαιριστές του απέναντι σε μια καλά οργανωμένη ομάδα Β’ εθνικής που απέκλεισε τον Αστέρα Τρίπολης στην προηγούμενη φάση της διοργάνωσης. Ο Μαρτίνς έδωσε φανέλα βασικού σε παίκτες από τη Β’ ομάδα και ειδικά ο Σουρλής ήταν εξαιρετικός.

Ο Λεβαδειακός αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό με δύο πολύ γρήγορα γκολ στα πρώτα 6′ και εκμεταλλευόμενος το γεγονός πως οι Ερυθρόλευκοι μπήκαν στο ματς κάπως νωχελικοί και προσπαθώντας να βρουν τα πατήματα τους με παίκτες που έπαιξαν για πρώτη φορά όλοι μαζί. Ο Ρούμπεν Σεμέδο επέστρεψε στη δράση και βρήκε δίχτυα, ωστόσο φάνηκε αρκετά ανέτοιμος σε επίπεδο φυσικής κατάστασης, κάτι που φάνηκε και στις αντιδράσεις του στα δύο από τα τρία γκολ που σημείωσαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι μπήκαν καλύτερα στο ματς.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Πολέτο έκανε εκπληκτική ενέργεια από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή περνώντας και από τον Σεμέδο και εκτέλεσε με φαλτσαριστό σουτ για να σημειώσει το 1-0 .

Στο 6′ ο Παναγιώτου εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά βαθιά στην καρδιά της περιοχής του Ολυμπιακού, η μπάλα πήρε πολλά φάλτσα και αιφνιδίασε τον Κρίστινσον που την είδε να καταλήγει στα δίχτυα για το 2-0.

Ύστερα από το κακό πρώτο τέταρτο ο Ολυμπιακός αντέδρασε κι αφού έχασε ευκαιρία με τον Βρουσάι, είδε τον μεσοεπιθετικό του με τη συμπλήρωση 26 λεπτών να βγάζει τη σέντρα και να πιάνει την κεφαλιά ο Σεμέδο για να μειώσει σε 2-1.

Το 2-1 παρέμεινε ως το φινάλε του πρώτου μέρους, με τους Βοιωτούς να χάνουν δύο ευκαιρίες με τον Νίλι, η μία εκ των οποίων βρήκε στο δοκάρι στο 41′. Ο Μαρτίνς έκανε τριπλή αλλαγή πριν τη σέντρα του δευτέρου μέρους, με τον Ρόνι Λόπες να αλλάζει προς το καλύτερο την εικόνα επιθετικά για τους Ερυθρόλευκους. Ωστόσο, ο Λεβαδειακός ήταν εκείνος που βρήκε δίχτυα.

Στο 61′ ο Χάμοντ έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Δούμτσιος προ του Σεμέδο με ωραία κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έκανε το 3-1.

Ο Ολυμπιακός όμως μείωσε άμεσα και συγκεκριμένα δύο λεπτά μετά το γκολ των γηπεδούχων. Ο Ονιεκούρου γέμισε στην περιοχή από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Ρόνι Λόπες και ο Πορτογάλος με ωραίο σουτ έκανε το 3-2.

Οι Ερυθρόλευκοι στο 88′ έφτασαν πολύ κοντά στο 3-3, με τον Τικίνιο να πιάνει την πρώτη κεφαλιά-πάσα για τον Μαρίνο, ωστόσο από πλεονεκτική θέση στο δεύτερο δοκάρι ο μεσοεπιθετικός του Ολυμπιακού Β’ αστόχησε.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ονιεκούρου εκτέλεσε άουτ με σουτ και το σκορ διατηρήθηκε ως έχει, με τους Ερυθρόλευκους να περιμένουν τον ορισμό της ρεβάνς πριν τα Χριστούγεννα για να κλειδώσουν την παρουσία τους στην επόμενη φάση με νίκη στο Καραϊσκάκη.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ταουσιάνης): Σαμασά, Βλάχος (52′ Χάμοντ), Νίκας (74′ Τζημόπουλος), Τσάπρας, Νίλι, Μεχία, Λιάγκας, Παναγιώτου, Βρακάς (59′ Μουτίνιο), Λινάρδος (52′ Δούμτσιος), Πολέτο (74′ Αλμπάνης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μαρτίνς): Κρίστινσον, Ανδρούτσος, Σεμέδο, Μάρκοβιτς, Αποστολόπουλος (46′ Κίτσος), Σουρλής, Κούντε (46′ Μπουχαλάκης), Βρουσάι (82′ Μαρίνος), Ονιεκούρου, Αλγκασίμ Μπα (46′ Ρόνι Λόπες), Τικίνιο.