19.9 C

Λεβάντε – Ουέσκα 0-2: Τρίποντο-οξυγόνο με Μιρ, τραυματίστηκε ο Σιόβας

Με ένα μεγάλο τρίποντο που διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες της για παραμονή άνοιξε την αυλαία της 29ης αγωνιστικής της La Liga η Ουέσκα, η οποία επικράτησε με 2-0 της Λεβάντε στο «Θιουτάτ δε Βαλένθια».

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Ράφα Μιρ, με τον 23χρονο Ισπανό στράικερ να πετυχαίνει και τα δύο τέρματα της ομάδας του (από ένα σε κάθε ημίχρονο) και να φτάνει τα 10 γκολ σε 29 συμμετοχές στο πρωτάθλημα.

Η Ουέσκα πανηγύρισε την πρώτη της νίκη μετά τις 21 Φεβρουαρίου (το 3-2 απέναντι στη Γρανάδα) και έφτασε τους 24 βαθμούς, οπότε βρίσκεται με ματς περισσότερο στο -1 από την παραμονή.

Ο Δημήτρης Σιόβας ξεκίνησε και σε αυτό το ματς της Ουέσκα βασικός, ωστόσο στο 43ο λεπτό έδωσε τη θέση του στον Βάβρο καθώς αντιμετώπισε μυϊκό πρόβλημα τραυματισμού.

Λεβάντε: Αϊτόρ, Σον (59′ Ντάνι Γκόμεθ), Βέσο, Ντουάρτε (71′ Μαλσά), Πιέρ, Κλερκ, Ντε Φρούτος, Ραντόγια (79′ Λεόν), Ροτσίνα, Μαρτί (79′ Ντουκουρέ), Μοράλες (71′ Μπάρντι)

Ουέσκα: Αντρές Φερνάντεθ, Ινσούα, Πουλίδο, Σιόβας (43′ λ.τρ. Βάβρο), Μαφέο (64′ Πέδρο Λόπεθ), Φερέιρο (74′ Ντουμπιά), Μοσκέρα, Σεοάνε, Γκαλάν, Σάντρο (64′ Εσκρίτσε), Μιρ