21.4 C

Λεβερκούζεν – Μπάγερν 1-5: Σαρωτικοί Βαυαροί διέλυσαν τις Ασπιρίνες

Ένα ημίχρονο χρειάστηκε η Μπάγερν Μονάχου για να καθαρίσει τη Λεβερκούζεν για την 8η αγωνιστική της Bundesliga.

Οι Βαυαροί επικράτησαν με το εμφατικό 1-5, σκοράροντας όλα τους τα τέρματα μέχρι το 37ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και στο 4ο λεπτό ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι άνοιξε το σκορ.

Στη συνέχεια πέτυχαν 4 τέρματα σε διάστημα εφτά λεπτών με τους Μίλερ και Γκνάμπρι να γράφουν και αυτοί το όνομα τους στον πίνακα των σκόρερ. Το μόνο που κατάφερε η Λεβερκούζεν ήταν να μειώσει στο 55′ με τον Σικ που έκανε το τελικό 1-5.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 8ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 15/10

Χόφενχαϊμ – Κολωνία 5-0 (31′, 49′ Μπεμπού, 51′ Μπάουμγκάρτνερ, 74’Γκέιγερ, 87’Πορσκ)

Σάββατο 16/10

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Χέρτα 1-2 (78′ (πεν.) Πασιέντσια, 7′ Ρίτσερ, 63′ Εκέλενκαμπ)

Γκρόιτερ Φιρτ – Μπόχουμ 0-1 (80′ Λοσίλα)

Ντόρτμουντ – Μάιντζ 3-1 (3′ Ρόις, 54′, 90+4′ Χάαλαντ, 87′ Μπούρκαρντ)

Ουνιόν Βερολίνου – Βόλφσμπουργκ 2-0 (49′ Αβονίγι, 83′ Μπέκερ)

Φράιμπουργκ – Λειψία 1-1 (64′ Χου-Γεόνγκ, 32′ (πεν.) Φόρσμπεργκ)

Γκλάντμπαχ – Στουτγκάρδη 1-1 (42′ Χόφμαν, 15′ Μαυροπάνος)

Κυριακή 17/10

Λεβερκούζεν – Μπάγερν Μονάχου 1-5 (55′ Σικ, 4′, 30′ Λεβαντόφσκι, 34′ Μίλερ, 35′, 37′ Γκνάμπρι)

Άουγκσμπουργκ – Αρμίνια Μπίλεφελντ (18:30)