20.9 C

Λεβερκούζεν – Άιντραχτ 3-1: Δώρο για την Ντόρτμουντ, μάχη για το σεντόνι (vid)

Η Λεβερκούζεν επιβλήθηκε με 3-1 της Άιντραχτ και παρέμεινε «ζωντανή» στη μάχη της τετράδας στην Bundesliga, ενώ την ίδια στιγμή έκανε ένα τεράστιο «δώρο» στην Ντόρτμουντ, η οποία επικράτησε νωρίτερα της Βόλφσμπούργκ και μείωσε σε έναν βαθμό τη διαφορά από την τέταρτη Άιντραχτ.

Οι γηπεδούχοι πήραν το «τρίποντο» και πλέον διατηρούν τις ελπίδες τους για μία θέση στην τετράδα και το επόμενο Champions League. Το ματς ωστόσο, κρίθηκε στο τελευταίο 20λεπτο, με την ομάδα του Χάνες Βολφ να ανοίγει το σκορ στο 70’ χάρη στο γκολ του Λέον Μπέιλι, ο οποίος 10 λεπτά αργότερα από εκτελεστής μετατράπηκε σε δημιουργός για το 2-0, δίνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης στην ομάδα του.

Στο 90′ ο Αντρέ Σίλβα μείωσε για την Άιντραχτ, η έχασε έδαφος για τη μάχη της τετράδας και 1′ αργότερα ο Ντερμιπάι διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 31ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 23/4

Άουγκσμπουργκ – Κολωνία 2-3 (54′ Γκούμνι, 62′ Βάργκας / 8′, 33′ Ντούντα, 23′ Κάιντς)

Σάββατο 24/4

Βόλφσμπουργκ – Ντόρτμουντ 0-2 (12′, 68′ Χάαλαντ)

Φράιμπουργκ – Χόφενχαϊμ 1-1 (81′ πεν. Γκρίφο / 40′ Κράμαριτς)

Ουνιόν Βερολίνου – Βέρντερ Βρέμης 3-1 (50′, 53′ 67′ Πογιανπάλο / 82′ Γκεμπριέ – Σελασιέ)

Μάιντς – Μπάγερν 2-1 (3′ Μπούρκαρντ, 37′ Κουάισον / 90+4′ Λεβαντόφσκι)

Λεβερκούζεν – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 3-1 (70′ Μπέιλι, 80′ Αλάριο, 90+1′ Ντερμιπάι / 90′ Σίλβα)