21.6 C

Λευκή ισοπαλία για Ατρόμητο και ΑΕΚ

Ατρόμητος και ΑΕΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς γκολ σε φιλική αναμέτρηση που έγινε στο Περιστέρι-Ντεμπούτο για Μπογέ, φόβοι για σοβαρό τραυματισμό του Τσιγκρίνσκι

Η ΑΕΚ παρουσιάστηκε βελτιωμένη, δε κατάφερε όμως να σκοράρει για ακόμη ένα ματς. Ο Ατρόμητος από την άλλη εμφανίστηκε πολύ σταθερός στα μετόπισθεν, η αδυναμία του όμως στην παραγωγή φάσεων ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής.

Ο Ατρόμητος ξεκίνησε πιο δυνατά, παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα. Οι Περιστεριώτες έχασαν την πρώτη καλή ευκαιρία στο 4ο λεπτό με τον Ενσικουλού. Ο Κονγκολέζος σούταρε από καλή θέση, με τον Μπάρκα να μην έχει πρόβλημα να μπλοκάρει.

Μετά από το πρώτο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα, γεγονός που οφείλεται και στον κακό αγωνιστικό χώρο που δεν επέτρεπε την ορθολογική ανάπτυξη για τις δύο ομάδες.

Η ΑΕΚ έγινε για πρώτη φορά απειλητική στο 29ο λεπτό. Ο Αλμπάνης σέντραρε από τα αριστερά, ο Λιβάγια έπιασε το σουτ στη κίνηση και έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Μίρκοβιτς.

Η Ένωση μετά από αυτήν την ευκαιρία αναθάρρησε και ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους. Στο 44ο λεπτό οι «κιτρινόμαυροι» σπατάλησαν τεράστια ευκαιρία. Ο Μπακασέτας με κάθετη μπαλιά βρήκε τον Αλπάνη στην πλάτη της άμυνας του Ατρόμητου, αυτός προσπάθησε να κρεμάσει τον Μίρκοβιτς, αλλά είδε την μπάλα να περνάει για λίγο άουτ.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Κάναντι άλλαξε σχεδόν όλη την ενδεκάδα της ομάδας του. Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη ήρθε στο 55′: Ο Λόπες έκανε ωραίο γύρισμα μέσα στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Μπακασέτα στο πίσω δοκάρι, αυτός έκανε το σουτ, αλλά ο Καρασαλίδης έβαλε σωτήρια την προβολή.

Οι προπονητές έκαναν πολλές αλλαγές, με συνέπεια ο ρυθμός του αγώνα να πέσει. Στο 81′ έπειτα από εκτέλεση φάουλ, ο Στρούγγης βρέθηκε μόνος του στο πίσω δοκάρι, όμως δεν κατάφερε να πιάσει καλά την κεφαλιά και να την γυρίσει στην καρδιά της περιοχής της ΑΕΚ.

Στο 88′ η ΑΕΚ είχε μια μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όταν ο Γιαννούτσος βρήκε με πολύ ωραία μπαλιά τον Μπότο μέσα στην περιοχή, αυτός πλάσαρε ανενόχλητος, όμως η μπάλα πέρασε ξυστά από το δοκάρι. Στο 90′ ο Μπακασέτας εκμεταλλεύτηκε λάθος του Μέγερι, αλλά κι αυτός πλάσαρε άουτ, με το 0-0 να μένει μέχρι το τέλος.

Με πρόβλημα τραυματισμού αποχώρησε από την φιλική αναμέτρηση ο Νμίτρο Τσιγκρίνσκι. Στο τελευταίο λεπτό ένιωσε ενοχλήσεις και βγήκε από τον αγωνιστικό χώρο με τους ανθρώπους της Ένωσης να αγωνιούν για την κατάσταση του Ουκρανού.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Ατρόμητος (Ντ. Κάναντι): Μίρκοβιτς, Νάτσος, Χατζηισαΐας, Ρισβάνης, Γιαννούλης, Γαρουφαλιάς, Μάντσον, Μανούσος, Ενσικουλού, Μούγιακιτς, Κουλούρης.

Β’ ημίχρονο: Μέγερι, Βασιλακάκης, Μπρούνο, Σάκιτς (85′ Ιμέρι), Καρασαλίδης, Μπουσούλασιτς, Ούμπιντες, Κωτσόπουλος, Ρισβάνης (81′ Στρούγγης), Μανούσος (77′ Νταβιώτης), Νάτσος.

ΑΕΚ (Μ. Ουζουνίδης): Μπάρκας (61′ Τσιντώρας), Μπακάκης, Λαμπρόπουλος (61′ Τσότσιτς), Οικονόμου (61′ Τσιγκρίνσκι), Λόπες (86′ Μπότος), Σιμόες, Γαλανόπουλος (81′ Γιαννούτσος), Αλμπάνης (46′ Χουλτ), Λιβάγια (86′ Γιούσης), Μπακασέτας, Γιακουμάκης (72′ Μπογέ).