17 C

LIGA NOS: «Δεν κατέθεσε αίτημα αναβολής η Μπελενένσες»

Τα… ασυμμάζευτα προσπαθεί να μαζέψει η πορτογαλική Λίγκα μετά τα όσα διαδραματίστηκαν χθες βράδυ στο ματς της Μπελενένσες με τη Μπενφίκα.

Ο κορωνοϊός στην κυριολεξία άφησε την Μπελενένσες στο έλεος του διασυρμού ενόψει του αγώνα με τη Μπενφίκα, καθότι οι γηπεδούχοι κατέβηκαν στο ματς με μόλις 9 παίκτες διαθέσιμους (εκ των οποίων δύο τερματοφύλακες) και βρέθηκαν να χάνουν με 7-0 στο ημίχρονο, σε ένα ματς που προκάλεσε αηδία, κλάματα και πολλαπλές αντιδράσεις.

Ποια ήταν η απάντηση της Liga NOS για τον αγώνα-παρωδία και τον εξευτελισμό των γηπεδούχων; «Δεν στάλθηκε ποτέ αίτημα αναβολής από τη μεριά τους (σ.σ. διοίκηση Μπελενένσες)», γεγονός που δεν της επέτρεψε να διατάξει την αναβολή της αναμέτρησης, που τελικά διακόπηκε οριστικά στο 47ο λεπτό λόγω έλλειψης παικτών από πλευράς γηπεδούχων.

Αρχικά, να σημειωθεί πως το υγειονομικό πρωτόκολλο της πορτογαλικής λίγκας προβλέψει οι αναμετρήσεις να διεξάγονται κανονικά αν μια ομάδα έχει 7 παίκτες διαθέσιμους και έναν τερματοφύλακα. Η Μπελενένσες ξεκίνησε το παιχνίδι με 9 (εκ των οποίων δύο τερματοφύλακες) και το ολοκλήρωσε -κατά κάποιο τρόπο με 8…