21.7 C

Λιγκ Καπ: Φοβερός ο Φίλιππος Βέροιας, 3-0 τον Ηρακλή

Την πρώτη του νίκη σε επίσημη διοργάνωση της Volley League πανηγυρίζει ο Φίλιππος Βέροιας. Οι νεοφώτιστοι νίκησαν τον Ηρακλή με 3-0 σετ στον πρώτο αγώνα του Α΄ομίλου που γίνεται στη Βέροια. Στον πάγκο του Ηρακλή κάθισε για πρώτη φορά ο Χρήστος Πάτρας.

Από την αρχή ο αγώνας στο ΔΑΚ Βέροιας, «Δ. Βικέλας» είχε αμφίρροπο χαρακτήρα καθώς μέχρι το 11-11 οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ. Το καλό σερβίς του Γκιόν, δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή του Φίλίππου Βέροιας , με αποτέλεσμα ο Γηραιός να ξεφύγει με 14-11. Η ομάδα της Βέροιας αντέδρασε, με μπλοκ του Στέλιου Τζιουμάκα προσπέρασε με 20-18 και τελικά παρά την προσπάθεια του Ηράκλη, κατάφερε έπειτα από 3 χαμένα σετ μπολ να προηγηθεί από διπλή μπαλιά του Πέντσεφ με 27-25, 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ με καλύ ψυχολογία και εκμεταλλευόμενος τα λάθη του αντιπάλου του ο Φίλιππος Βέροιας ξέφυγε αρχικά με 6-3 και 10-5. Ένα νεκρό διάστημα για την ομάδα του Σωκράτη Τζιουμάκα, έφερε το ματς στα ίσα για τον «Γηραιό» μέχρι και το 14-14. Εκεί δύο συνεχόμενοι άσοι του Εντουάρντο, ξεκόλλησαν την ομάδα της Βέροιας 17-15 που ανεβάζοντας τη διαφορά στο +4 , 20-16, ζευγάρωσε με 25-20, από ένα, χαμένο σερβις του Γκιόν, τα κερδισμένα της σετ 2-0.

Στο τρίτο σετ οι ερυθρόλευκοι της Βέροιας μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν το ματς και αφού πήραν κεφάλι με 13-7 και 16-8 υποχρεώνοντας τον Χρήστο Πάτρα, να αποσύρει τους ξένους του Κάιο, Βάργκας, περνώντας στη θέση τους Χατζηπαραδείση, Βαρβετσιώτη. Ωστόσο ο Φίλιππος Βέροιας, κυριαρχώντας σε όλους τους τομείς, πατούσε γερά μέσα στο γήπεδο και χωρίς να απειληθεί έφτασε εύκολα με 25-14 στο θρίαμβο 3-0 σετ , πρώτο βήμα για την πρόκριση των διοργανωτών στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Τα σετ: 3-0 (27-25, 25-20, 25-14)

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Μπίσετ 6 (6/10 επ.), Προύσαλης 1 (1 μπλοκ), Τζιουμάκας Στ. 14 (13/20 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 12% άριστες), Γάτσης 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Τζιουμάκας Γ. 21 (21/40 επ.), Στουντζίνσκι 10 (7/17 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 65% υπ. – 35% άριστες) / Μπουράκης (λ, 67% υπ. – 58% άριστες), Μιχελάκης, Φερέλ.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. 2015 (Χρήστος Πάτρας): Βάργκας 9 (9/23 επ.), Μαυροβουνιώτης 3 (2/15 επ., 1 άσσος, 89% υπ. – 56% άριστες), Κάιο 5 (4/12 επ., 1 μπλοκ), Κανέλλος 5 (3/3 επ., 2 μπλοκ), Πέντσεφ 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Γκιόν 14 (12/19 επ., 2 άσσοι, 56% υπ. – 14% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 69% υπ. – 25% άριστες), Χατζηπαραδείσης 1 (1 άσσος), Βερβεσιώτης 2 (2/5 επ.), Πητακούδης, Στεφανίδης Αγγ.