17.7 C

Λιγκ Καπ: Νίκες για ΠΑΟΚ, Φοίνικα και Κηφισιά

Έστω και αν προβλημάτισε κατά διαστήματα με την απόδοση του και χάθηκε πολύτιμος βαθμός, ο Φοίνικας Onex επικράτησε του Μίλωνα στο τάι μπρέικ σε παιχνίδι που έγινε στο κλειστό της Νέας Σμύρνης, ξεκινώντας με το «δεξί» τις φετινές του επίσημες υποχρεώσεις στον θεσμό του Λιγκ Καπ.

Το «Πειρατικό» πήρε εύκολα το πρώτο σετ 25-21, ενώ είχε την ευκαιρία να πάρει και το δεύτερο, όταν και προηγήθηκε 21-14, με τους γηπεδούχους να πραγματοποιούν επική ανατροπή και να ισοφαρίζουν με 31-29.

Η ομάδα του Γιάννη Ορφανού έπαθε «μπλακ άουτ» στο τρίτο σετ, με τους οικοδεσπότες του ομίλου να κατακτούν εύκολα το σετ 25-19, παίρνοντας το προβάδισμα. Αισθητά βελτιωμένος σε τέταρτο και πέμπτο σετ ο Φοίνικας, με το Γιάννη Ορφανό να ανακατεύει την «τράπουλα» (με Μήλη και Ηλία) πήρε τη νίκη με 3-2.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Ζίγκα Στερν με 30 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν επιθετικά οι Πρωτοψάλτης με 20, Ράιτς και Μπράουν με 13 πόντους αντίστοιχα.

Από το Μίλωνα ξεχώρισε επιθετικά ο Τέιλορ Χάντ με 30 πόντους. Αύριο στις 19.30 ο Φοίνικας θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας, με τη λέξη νίκη να είναι «μονόδρομος» για την απευθείας πρόκριση στο φάιναλ φορ της διοργάνωσης.

ΠΑΟΚ – ΗΡΑΚΛΗΣ 3-0

Με νίκη επί του Ηρακλή Πετοσφαίριση 2015 ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε με 3-0 σετ.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι και το 10-10. Μετά από εκείνο το σημείο, ο Δικέφαλος ανέβασε την απόδοση του, παίρνοντας μία διαφορά της τάξεως των τριών πόντων με 14-11. Στα τέλη του σετ ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά πέντε πόντων 20-15, η οποία ήταν και κομβική, αφού οι τυπικά φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να μειώσουν. Έτσι, οι «ασπρόμαυροι» έκαναν εύκολα το 1-0 με 25-20.

«Καρμπόν» το ξεκίνημα του δεύτερου σετ με αυτό του πρώτου, καθώς οι πρώτοι πόντοι ήταν μοιρασμένοι, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο 9-9. Ίδιο ήταν το «έργο» και μέχρι τα μέσα του δεύτερου σετ με το σκορ να είναι στο 16-16. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Δικέφαλος έκανε ένα 3-0 σερί παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα, 19-16. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να επιστρέψουν, με το δεύτερο σετ να καταλήγει και πάλι στον ΠΑΟΚ, με τους «ασπρόμαυρους» να κάνουν το 2-0 με 25-20.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που πήρε από νωρίς μία διαφορά ασφαλείας τριών πόντων, 8-5. Τα πράγματα ισορρόπησαν στην συνέχεια, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες, 11-11. Στη συνέχεια ο Δικέφαλος… πάτησε γκάζι, εκτοξεύοντας την διαφορά στους έξι σε κομβικό σημείο του αγώνα, 20-14. Ο Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 δεν κατάφερε να επιστρέψει, με το τρίτο σετ να καταλήγει και εκείνο στον ΠΑΟΚ με 25-18.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Κώστα Δεληκώστα την Κυριακή 18 Οκτωβρίου και ώρα 20:00, απέναντι στον Φίλιππο Βέροιας, αναμέτρηση η οποία θα κρίνει και την πρωτιά στον όμιλο.

ΚΗΦΙΣΙΑ – ΟΦΗ 3-1

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο φετινό League Cup «Νίκος Σαμαράς» η Κηφισιά η οποία επικράτησε του ΟΦΗ με 3-1 στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέντη.

Έτσι πρώτη θέση του ομίλου θα κριθεί στο αυριανό (18/10, 17:00) παιχνίδι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς με τον Ολυμπιακό και πάλι στο κλειστό του Ρέντη. Ο Ο.Φ.Η. ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στον Γ΄όμιλο με δύο ήττες 3-0 και 3-1 σετ.