21.1 C

Ligue 1: Απόδραση στο 95′ από τη Λωρραίνη για την κάκιστη Παρί, στο +7 από Μαρσέιγ (vid)

Η Μαρσέιγ έμεινε στο 0-0 εκτός έδρας απέναντι στην Ανζέ και γνώρισε τη δεύτερη γκέλα της στο πρωτάθλημα μετά από έξι παιχνίδια, με την Παρί Σεν Ζερμέν να δράττει την ευκαιρία – εν τη απουσία του τραυματία Λιονέλ Μέσι – και να περνά διά πυρός και σιδήρου από τη Λωρραίνη κόντρα στη Μετς (1-2).

Οι Παριζιάνοι με μόλις δύο τελικές σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, κατόρθωσαν στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων να φύγουν νικητές και να φτάσουν τη διαφορά στους 7 βαθμούς από τη δεύτερη Μαρσέιγ που έχει παιχνίδι λιγότερο.

Το σκορ άνοιξε στο 5ο λεπτό ο Χακίμι, ωστόσο η Παρί αποφάσισε να ρίξει ρυθμούς και παραλίγο να το πληρώσει ακριβά. Στο 39′ με φοβερή κεφαλιά ο Κουγιατέ ισοφάρισε (1-1), ενώ στο δεύτερο μέρος χρειάστηκε τις επεμβάσεις του Νάβας για να μείνει όρθια.

Οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Χακίμι – όντως βρήκε πρώτα εκεί η μπάλα και μετά στο σώμα του – ωστόσο ούτε ο VAR εξέτασε τη φάση…

Η αποβολή του Μπρον στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων από πλευράς γηπεδούχων, έδωσε στους φιλοξενούμενους την ευκαιρία να βρουν δίχτυα στη μοναδική ευκαιρία τους στο τελευταίο ημίωρο του αγώνα. Ο Νεϊμάρ άνοιξε διαγώνια στον Χακίμι που με το αριστερό εκτέλεσε και διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 7ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τετάρτη 22/9

Ρεν – Κλερμόν 6-0 (32′ Μαρτίν, 36′ Τεριέ, 55′, 57′ Σουλεμανά, 64′ Λαμπόρντ, 77′ Τεΐτ)

Λιλ – Ρεμς 2-1 (31′ Ντέιβιντ, 43′ Αντρέ / 74′ πέν. Φλιπς)

Μονακό – Σεντ Ετιέν 3-1 (27’ Φόλαντ, 62’ πεν., 86’ Μπεν Γεντέρ / 41’ Μπουανγκά)

Μονπελιέ – Μπορντό 3-3 (11’, 50’ Ζερμέν, 71’ Μολέ / 18’ Ούι-Τζο, 29’ Ονάνα, 85’ Καλού)

Ναντ – Μπρεστ 3-1 (27’ Μπλας, 55’ Τσιριβελά, 58’ αυτ. Μπρασιέ / 67’ Λε Ντουαρόν)

Ανζέ – Μαρσέιγ 0-0

Λανς – Στρασμπούρ 0-1 (67′ Αορκέ)

Λοριάν – Νις 1-0 (23′ Μονκουντουί)

Λιόν – Τρουά 3-1 (48′ Σακίρι, 72′ Έμερσον, 87′ Πακετά / 45′ Σαβαλερίν)

Μετς – Παρί Σεν Ζερμέν 1-2 (39′ Κουγιατέ / 5′, 90+5′ Χακίμι)