20.7 C

Ligue 1: Η Κλερμόν προκάλεσε έμφραγμα στις καθυστερήσεις στη Λιόν

Για τρίτη σερί αγωνιστική η Λιόν δεν κατάφερε να πανηγυρίσει νίκη υπό τις οδηγίες του νέου της τεχνικού Πέτερ Μπος.

Παρότι διαμορφώθηκαν ιδανικές συνθήκες στο πρώτο μέρος, οι Γκον έχασαν το τρίποντο μέσα από τα χέρια τους εξαιτίας της αφέλειας που παρουσίασαν απέναντι στη νεοφώτιστη αλλά πολύ επιθετική Κλερμόν (3-3).

Το γρήγορο γκολ του Μουσά Ντεμπελέ από την άσπρη βούλα (5′) έδωσε γρήγορο ρυθμό στο ματς, με το αυτογκόλ του Ντιομαντέ στο 12′ να φέρνει προσωρινά ξανά τις ισορροπίες. Ο Ντεμπελέ σκόραρε εκ νέου στο 21′, ενώ στο δεύτερο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου ο Πακετά μετά από υπέροχη συνεργασία των γηπεδούχων τελείωσε ιδανικά τη φάση για το 3-1 του πρώτου μέρους.

Η Κλερμόν δεν τα παράτησε και με πρωταγωνιστή τον Ρασάνι έφτασε στην ισοφάριση, αφού πρώτα εκείνος μείωσε σε 3-2 στο 80′ ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 3-3.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 3ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 20/8

Μπρεστ – Παρί Σεν Ζερμέν 2-4 (42′ Ονοράτ, 85′ Μουνιέ / 23′ Ερέρα, 36′ Εμπαπέ, 73′ Γκουεγέ, 90+1′ Ντι Μαρία)

Σάββατο 21/8

Μονακό – Λανς 0-2 (51′ Γκαναγκό, 90+4′ Μπανζά)

Σεντ Ετιέν – Λιλ 1-1 (85′ Σόου / 38′ Γιλμάζ)

Κυριακή 22/8

Λιόν – Κλερμόν 3-3 (5′ πεν., 21′ Ντεμπελέ, 45+2′ Πακετά / 12′ αυτ. Ντιομαντέ, 80′, 90+1′ Ρασάνι)

Μπορντό – Ανζέ (16:00)