17.7 C

Ligue 1: Ματσάρα με μοιρασιά στο Βελοντρόμ, ήττα-σοκ για τη Λιόν

Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής στη Ligue 1 ολοκληρώθηκε με ματσάρες την Κυριακή (15/08). Η Λιόν ήταν το «θύμα» της πρεμιέρας, καθώς γνώρισε ήττα-σοκ με 3-0 από την Ανζέ, ενώ στο ντέρμπι του «Βελοντρόμ» η Μπορντό κατάφερε να κλέψει στο τέλος τον βαθμό της ισοπαλίας, παρά το 2-0 της Μαρσέιγ στο πρώτο μέρος, σε ένα ματς που επισκιάστηκε από την κατάρρευση του Σάμουελ Καλού στο 5ο λεπτό (αντικαταστάθηκε στο 14′, αφού ανέκτησε τις αισθήσεις του).

Στο αγωνιστικό σκέλος, η ομάδα της Μασσαλίας προηγήθηκε με τα γκολ των Ουντέρ και Παγιέ, όμως η Μπορντό πήρε τελικά τον βαθμό, χάρις στα τέρματα των Πεμπελέ και Ουντίν στην επανάληψη, με τρομερά ψυχικά αποθέματα. Στο 89′ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες μετά από αποβολή του Μπαλέρντι με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Στα υπόλοιπα ματς της ημέρας, η Λιόν γνώρισε οδυνηρή ήττα με 3-0 από την Ανζέ, δείχνοντας σαφώς επηρεασμένη από τη φυγή του Μέμφις Ντεπάι και άλλων βασικών στελεχών της. Ματσάρα έγινε και στο Ρεμς-Μονπελιέ με το τελικό 3-3 να αντικατοπτρίζει πλήρως τον ξέφρενο ρυθμό στο ματς και τις συνεχείας διακυμάνσεις σε σκορ και ψυχολογία.