23.5 C

Ligue 1: Πρώτη νίκη με Ποτσετίνο η Παρί, έσωσε τον βαθμό η Λιόν

Ο Μαουρίσιο Ποτσετίνο έκανε ντεμπούτο με το… αριστερό στον πάγκο της Παρί μεσοβδόμαδα (1-1 με τη Σεντ Ετιέν), ωστόσο το Σάββατο (9/1) πανηγύρισε την πρώτη του νίκη.

Οι Παριζιάνοι επικράτησαν εύκολα με 3-0 της Μπρεστ έχοντας συνολικά 22 τελικές. Ο Κεν βρήκε δίχτυα στο 16′ για το 1-0 και μέσα σε τρία λεπτά στο δεύτερο μέρος (81′, 83′) Σαράμπια και Ικάρντι διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα που έφερε την Παρί στους 39 βαθμούς που βρίσκεται έναν πίσω από την πρωτοπόρο Λιόν.

Η ομάδα του Ρούντι Γκαρσιά πέρασε ένα δύσκολο βράδυ στη Βρετάνη κόντρα στη Ρεν και βρέθηκε πολύ κοντά στο να φύγει με άδεια χέρια. Η Ρεν με τους Γκρενιέ και Μπουριζό πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων, ωστόσο μέσα σε πέντε λεπτά – πρώτα ο Ντεπάι στο 79′ και στο 83′ με κεφαλιά ο Ντεναγέρ – οι φιλοξενούμενοι έσωσαν τον βαθμό.

Η Λιλ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα καθώς απέδρασε από την έδρα της Νιμ (0-1) και έπιασε την Παρί στη δεύτερη θέση με 39 βαθμούς, ενώ η Μαρσέιγ παρά τις πολλές ευκαιρίες της δεν βρήκε δίχτυα και έμεινε στο 0-0 εκτός έδρας με την Ντιζόν.